As dori un raspuns cat mai urgent despre o alunita | Forumul Medical ROmedic

As dori un raspuns cat mai urgent despre o alunita

31-10-2008
smokedj
Nu este medic/terapeut
smokedj
Am 17 ani si am o alunita langa ureche(este mica.1mm maxim 2 diametru)
Acum 2 zile am fost la frizerie shi cand ma tundea cu masina de tuns ma agatzat umpic la alunitza*a trecut cu masina peste ea).Am simtit o mica durere ca o ciupitura dar nu a sangerat.
Cand am examinato acasa avea doar un mic punct negru in varf(probabil ca s-a iritat shi se vindeca)
Bunica mea este medic generalist a examinat-o si a spus ca nu este nici o probema si nici o modificare care sa ingrijoreze.
Nu ma doare dar as vrea sa stiu daca din simplu fapt ca a fost usor traumatizata odata poate produce melanom malign la varsta aceasta???

Va multumesc
3 comentarii
0
01-11-2008, ora 05:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Examineaza alunita timp de 1-2 luni.Daca nici dupa o luna nu s-a cicatrizat si sangereaza si daca s-a marit ca dimensiune fata de cum era initial, mergi la un medic dermatolog.Daca nu se intampla nimic din toate astea si totul e OK ca si inainte, totul e bine.
0
02-11-2008, ora 13:34
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
multa lumea crede ca sa agati o alunita sau sa o ranesti este periculos...nu exista nici o dovada stiintifica ca acest lucru este adevarat.pana la proba contrarie asta este un MIT
0
16-09-2020, ora 08:00
Anda11
Nu este medic/terapeut
Anda11
Bună am și eu o întrebare în legătură soțul meu are o alunita lângă gat și de câteva zile sa înroșit în jurul ei și în doare la atingere. Alunita are fire de par în ea. Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •