As dorii o lamurire

29-10-2015
Crisdani 86
Nu este medic/terapeut
Crisdani 86
Buna am 29 de ani si am fost diagnosticata cu hipotiroidism primar, urmeaza sa fac un tratament cu eutirox de 25 mg o jumate de tableta. Am citit pe forum ca se poate sa ma ingras in urma tratamentului, este adevarat?! In ultimul timp m-am ingrasat si am avut si retentie de apa in organism, acesta a fost si motivul pentru cate am ajuns la endocrinolog.
2 comentarii
0
30-10-2015, ora 10:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dati cautare pe net Eutirox prospect si cititi efectele secundare. Unii le au unii nu.
0
31-10-2015, ora 13:12
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Tratamentul cu Euthyrox se face doar la recomandarea medicului endocrinolog ptr stabilirea unei disfunctii, in urma evaluarii tiroidei, atat ecografic cat si a analizelor de sange(tsh, fT4, etc). Fara aceste evaluari putin probabil ca medicul curant sa poata sti ce cantitate de substitut hormonal aveti nevoie sa va prescrie. Dupa cum spuneti ca va trebui sa luati, jumatate de tableta de 25mcg Euthyrox este o cantitate foarte mica si de obicei reprezinta doza de start pe care probabil va trebui sa o cresteti cu timpul pana la stabilizare. Putin probabil ca aceasta doza sa va influenteze in vreun fel greutatea, de regula dupa ce se ajunge la doza optima, metabolismul se regleaza la fel si greutatea corporala. Luarea in greutate in cazul hipotiroidismului nu se produce in urma retentiei de apa(ca in cazul afectiunilor renale) ci a acumularii/infiltarii de mucopolizaharide prin urmare un tratament de drenare a apei din organism ar putea avea un nedorit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: