as mai putea creste in inaltime?

04-01-2009
tweetyk
Nu este medic/terapeut
tweetyk
buna..am 17 ani si 3 luni...1.40m inaltime...as vrea sa mai cresc in inaltime insa de 1 an nu am mai crescut nici 1 cm.as mai putea creste in inaltime la varsta asta?am intrebat un medic si mi sa spus ca se poate sa mai cresc...cand eram mai mica mi sa spus ca, cand o sa am menstruatie o sa mai cresc in inaltime insa de atunci am mai crescut doar 20 cm.am mai fost odata acum 2 ani si mi sa spus ca este posibil sa mai cresc daca o sa mai slabesc are vreo legatura greutatea cu luarea in inaltime?am 1.40 m si aproximativ 50 kg...as mai putea creste?pana la ce varsta?.va rog frumos sa imi raspundeti la intrebari.va multumesc!!!
3 comentarii
0
04-01-2009, ora 22:33
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Depinde si de statura parintilor.
Nu ar strica sa iti faci o radiografie a oaselor membrelor inferioare, pentru a vedea daca s-au osificat cartilajele de crestere.Daca da, nu prea mai ai cum creste in inaltime.
Ai fost consultata de un endocrinolog in cazul ca parintii tai au o statura mult mai mare decit ai tu?
0
05-01-2009, ora 02:11
tweetyk
Nu este medic/terapeut
tweetyk
pai...mami are cam 1.60m tatal nu stiu pentru ca sau despartit cand aveam io 5 ani.banuiesc ca tot cam atat avea ms pentru raspuns
0
05-01-2009, ora 09:12
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Cam mare difrenta.nu ar strica un consult la un endocrinolog, pentru o determinare a nivelului STH in singe(hormonul de crestere).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •