as vrea sa iau anticonceptionale deoarece nici nu am menstruatia regulata

05-01-2013
anna13
Nu este medic/terapeut
anna13
as avea si eu o intrebare.as vrea sa iau anticonceptionale deoarece nici nu am menstruatia regulata si cand imi vine am durerei mari de burta dar si pentru relatia pe care o am de 2 ani jumate.nu as vrea sa ma duc la ginecolog deoarece stau intr-un oras foarte mic si nu as vrea sa se afle.mentionez ca am gastrita de 10 ani si nici nu as vrea ca anticonceptionalele sa imi provoace reactii adverse sau sa ma ingras.de care ma sfatuiti sa iau?va multumesc.
3 comentarii
0
06-01-2013, ora 14:04
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Te sfatuiesc sa mergi la un control ginecologic, orice femeie ce si-a inceput viata sexuala are datoria de a face un control ginecologic la 6 luni ori cel mai rar o data pe an. Este absolut necesar.
Medicul te va consulta, iti va face o ecografie si te va sfatui sa iti faci cateva analize de sange inainte de a-ti prescrie anticonceptionale. Toate aceste proceduri sunt esentiale pentru orice femeie trecuta de 20 de ani ori care si-a inceput viata sexuala. Nu este o rusine sa mergi la ginecolog, ci o necesitate.
Mergi la un cabinet dintr-un oras mai mare din apropiere daca ti-e chiar atat de rusine si nu vrei sa fii recunoscuta in preajma cabinetului.
0
06-01-2013, ora 14:39
anna13
Nu este medic/terapeut
anna13
tu folosesti anticonceptionale?de care daca imi poti spune?ti'as fi foarte recunoscatoare.ms
0
07-01-2013, ora 14:25
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Eu nu folosesc anticonceptionale, insa atunci cand am folosit mi-au fost recomandate in urma unui control si al unor analize. Este spre binele tau sa faci asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • De ce întârzie menstruația?
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  •