as vrea sa mai dau jos din grasimea de pe abdomen

18-08-2009
floarea.goga
Nu este medic/terapeut
floarea.goga
am o histerectomie cu pastrarea anexei dr.am fost operata in anul 2006.as dori daca se poate si daca exista sa-mi indicati un set de exercitii fizice care sa ma ajute sa mai dau jos din grasimea de pe abdomen. mentionez ca inainte de operatie nu aveam un abdomen asa de evident, nu mananc grasimi deoarece am un colesterol marit .acesta fiind si motivul pt. care s-a pastrat o anexa., nu mai fac efort fizic, deoarece simt imediat dureri sub ombilic.m-am adresat unor sali de gimnastica dar nu au stiut nici o gimnastica specifica.medicul de familie a spus ca sunt exercitii specifice. care sunt acestea si unde sa ma adresez ?se pot practica si fara supraveghere medicala cu un rezultat bun?va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
18-08-2009, ora 19:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intra intr-o librarie si la standul dedicat sportului vei gasi o multime de carti insotite de explicatii si imagini despre aerobica, gimnastica de tot felul.iti poti alege tu tot ce vrei.Ai nevoie de minim zece exercitii diferite pentru a-ti atinge obiectivul.Exercitiile se fac progresiv, fara a exagera, constant, cel putin doua luni.Totusi ma mir ca in salile de gimnastica nu exista instructori care sa te indrume cand ai astfel de probleme.Numai bine!
0
18-08-2009, ora 23:55
floarea.goga
Nu este medic/terapeut
floarea.goga
multumesc. nu m-am gandit ca sunt si carti de specialitate.rasfoiesc insa reviste. inteleg din raspunsul dvs. ca pot face , de ex. "abdomene" cum faceam si pana la operatie?totul este sa o fac progresiv? medicul de familie spunea sa nu fac.pana ajung eu la o librarie...sunt deplasata daca va rog doar sa-mi cofirmati sau infirmati daca pot face clasicele ex. de gimnastica? si am retinut cand voi putea am sa ma uit si dupa carti. multumesc si va rog sa nu va necajiti pe mine. cu stima.
0
19-08-2009, ora 19:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca ai inca dureri in abdomenul inferior clasicele abdomene nu le poti face si nici un alt exercitiu pana nu faci un control la ginecologul care te-a operat sau la oricare altcineva.Trebuie sa fii sigura ca nu mai sunt probleme si ca situatia postoperator este in regula.Deci, daca de la operatie nu te-a mai vazut nimeni, mergi intai din nou la medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.