as vrea sa slabesc si sa scap de celulita!

13-03-2009
vreau sa slabesc
Nu este medic/terapeut
vreau sa slabesc
am 15 ani si 79kg as vrea sa slabesc intre 15-20kg am incercat mai multe diete dar mai mult de 2kg pe luna nu slabesc...apoi le pun la loc..as vrea sa stiu cum as putea slabi rapid pana la vara...datorita greutatii am si celulita, vergeturi...nu stiu ce sa mai fac si cum sa slabesc
va rog ajutati ma !
3 comentarii
0
13-03-2009, ora 23:37
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
buna!
cunosc pe cineva cam de varsta ta care dand dovada de multa vointa a reusit sa se schimbe complet -a ajuns de la o greutate aproximativ ca a ta la o marime 34-36 in cateva luni. Banuiesc ca a motivat-o faptul ca intra la liceu si nu vroia sa fie cunoscuta de noii colegi ca fiind "durdulie".
Sigur ca este necesar sa schimbi total stilul de alimentatie. Persoana despre care am scris consuma in exces dulciuri. In prezent (au trecut cam 3-4 ani de cand a slabit si se mentine) consuma doar dulciuri dietetice. Si lista poate continua.
Din statistici pot sa-ti spun ca daca nu reusesti acum la varsta pubertatii sa slabesti sigur mai tarziu va fi si mai greu.

Cauta impreuna cu mama ta un nutritionist si tine-te de dieta.Nu te lasa ispitita de tot felul de pastile. sau alte prostii .Risti sa-ti dai peste cap metabolismul si sa ajungi la o greutate mult mai mare. Esti la varsta cand echilibrul hormonal este foarte sensibil.

pentru celulita cu efect sigur este masajul anticelulitic pe ca ti-l poate face cineva acasa sau la salon.Este destul de neplacut( multe echimoze dureroase) dar este si cu efect vizibil inca de la primele sedinte.

Pentru vergeturi exista destule creme chiar si la pret accesibil la plafar.La varsta ta epiderma se reface rapid...

Tine-ne la curent cu ce ai hotarat !
0
14-03-2009, ora 12:26
dron
Nu este medic/terapeut
dron
buna! am 18 ani, 74 kg si as vrea sa-mi dati o reteta "dupa ureche" care mi-ar fi de folos. Cu greutatea ma lupt de la varsta de 6 ani, cand am fost operata de ampeticita, si ma ingras in continuu. Vreau sa mentionez ca nu mananc dulce, gras, fast-food-uri si nici nu beau sucuri, dar tot nu dau nimic jos greutatea mea ramane constanta. M-ati putea ajuta? v-as fi recunoscatoare. Dana
0
16-03-2009, ora 20:35
ina188
Nu este medic/terapeut
ina188
buna! eu am slabit folosind dieta disociata.. la mine a dat rezultate. in ce consta: fructe si legume 3 zile, lactate (de preferat iaurt de baut si/sau lapte cu foarte putine grasimi) 3 zile si piept de pui la gratar 3 zile. Oricum cred k multa lumea stia de aceasta dieta..e foarte populara! Dupa astea 9 zile, daca te tii cum trebuie de dieta scapi cam de 3-4 kg. Eu am mai facut si sala si scap pe sapt cam de 5-6 kg. Important e sa numeri caloriile alimentelor pe care le consumi. Cat despre celulita eu am folosit garnier roll-on masaj anticelulita.. nu k asa vrea sa-i fac reclama, dar la mine a functionat. Sau ce mai poti folosi pentru celulita..eu nu am incercat..iti zic ce am auzit: o lamaie stoarsa intr-un vas, amesteci cu sare de lamaie, apoi te masezi cu acel continut pe zonele care nu iti plac. Ultima varianta ar fi sa te duci la un nutritionist si el te va indruma! Multa bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.