as vrea sa stiu mai multe

28-02-2009
diaa_elena
Nu este medic/terapeut
diaa_elena
mama mea a fost dignosticata cu rana pe uter anul trecut in noiembrie am facut cauterizare la aceasta rana si acum a aparut un polip la care a fost luat biopsie.rezultatul la biopsie este:1endocol cu hiperlazia glandulo cistica cu invazie masiva de carcinom endometroid sab diferentiat cu pattern papilar scuamos si cu celule claresi 2 endometru-4 fragmente de tesut de granulatie cu inflamatie abcedata cu prezenta de insule de carcinom endotrioid slab diferentiat.am marea rugaminte sa imi spuneti mai multe ca ginecologul ei a zis ca este un rau mai putin rau si cu vindecare 100% prin operatie
2 comentarii
0
28-02-2009, ora 23:49
lebada_neagra
Nu este medic/terapeut
lebada_neagra
draga elena, iti pot explica cateva notiuni din ce ai descris tu, ca sa iti poti face si tu cateva idei.te rog sa le iei doar ca pe notiuni informative: HIPERPLAZIA reprez o multiplicare a celulelor parenchimatoase(care alcatuiesc masa unui organ alaturi de stroma-"scheletul"alcatuit din tes conjunctiv si vase de sange) insotita de cele mai multe ori si de o crestere numerica a elementelor stromale cu modificarea arhitecturii tisulare. CARCINOMULreprez o tumora epiteliala (epiteliu reprez in cazul mamei tale de endometru). TUMORA SLAB DIFERENTIATA:tumora..in care nu se poate stabili cu exactitate originea celulelor tumorale. PATTERN-ul:reprezinta caracteristicile de crestere tumorala, practic organizarea celulelor tumorale, tipul de legatura dintre acestea precum si originea suportului pe care se dezv acestea. TESUTUL DE GRANULATIE este un tesut conjunctiv tanar bogat in capilarede neoformatie ce 'plombeaza' teritoriile in care epiteliul nu mai exista. sper sa intelegi mai bine cateva notiuni, mai mult nu te pot ajuta in sensul ca nu am cum sa iti expun eu o posibila evolutie si nici sa contrazic opinia medicului. daca vrei sa mai revii cu informatii, aici ma gasesti.multa sanatate
0
01-03-2009, ora 18:31
diaa_elena
Nu este medic/terapeut
diaa_elena
va multumesc tare mult petru ca ati incercat sa ma elucidati, nu reusesc daca nu imi adun informatii petru ca nu am studii in directia asta, ideea este ca dr ginecolod ne-a trimis la oncolog, dupa ce si cum hotaraste acesta vom face oparatia dar am auzit variante cum ca oncologul iti recomanda citostatica si apoi mai stiiu foarte multe femei care s-au plans de aceasta procedura, daca imi recomanda asa ceva pot opta si pentru alta alternativa mai putin agresiva?
sau mai exact aveti idee daca la diagnosticul ei este nevoie de asa ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.