As vrea si eu raspuns urgent..va rog.

10-09-2012
maria 34
Nu este medic/terapeut
maria 34
Buna ziia.Urmez un tratament cu interferon pegasys de vreo 2luni mi-au aparut pe limba si pe obraji in interior niste pete albe, care acum sau mai agravat si sunt leziuni.Am fost la dermato am urmat un tratament cu flucovim si un preparat cu glicerina, cortizon, vit a etc. tot nu mia trecut..Mai am 4 injecti si termin interferonul vreau sa stiu daca dupa terminarea tratamentului o sa dispara ce am eu in gura?
Mi sa spus ca totul este de la tratament.
1 comentarii
0
17-09-2012, ora 02:46
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Interferonul produce scaderea imunitatii, care poate duce la infectii - candidoza bucala (leziunile din gura pe care le descrieti). In timpul tratamentului cu interferon, imunitatea este verificata prin numarul globulelor albe (leucocitele si neutrofilele). Daca neutrofilele scad prea mult, exista un medicament care ajuta (Filgrastim), dar este scump, se da rar. Efectul interferonului este reversibil, dupa oprirea tratamentului globulele albe revin la numarul normal, greu de spus exact in cat timp, dar probabil cateva luni. Cel mai probabil este ca problemele sunt de la interferon, si se vor rezolva. Numai bine!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.