as vrea un raspuns despre vezica urinara

26-10-2010
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
buna ziua.as dori sa pun si eu o intrebare.am fost la mai multi medici ginecolgi mai aveam cate o raceal.am facut testul papa a iesit bine cultura de scretie iesit bine urocultura toate au iaist bine dar de o bucata de timp ma doare jos zic eu in jurul vezicic urinare nu urinez des sau ceva de genul asta doar ca ma doare mai ales cand irinez pana se umple vezica.sfatuitima si pe mine unde trebuie sa merg la urolog sau e bine si la medicul de familie ca la ginecolog nu ma mai duc ca zice ca nu am nimi si chiar vad si eu ca nu is racita nu nimik sau ce tratamente se iau in astfel de cazuri?multumesc astept un raspuns va rog
21 comentarii
0
26-10-2010, ora 14:40
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
dute la medicul de familie si roaga-l sa-ti dea o trimitere la urolog neaparat sa nu devina o boala cronica poate fi periculos
0
27-10-2010, ora 11:26
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
multumesc din suflet pentru raspuns, ma m speriat un pic dar trebuie sa vad ce e nu?ma gandesc ca ginecologic nu e daca s au uitat atatia medici si au zis ca nu am nimik inseamn ca e pe langa ginecologie dar cum se poate oare sa nu ti iasa niico infectie si sa te doara totusi?oricum maine merg la medicul de familie si chiar ii cer trimitere sa vad ce e
0
28-10-2010, ora 20:11
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut!am mers la medicul de familie si mi a dat tratament ciprofloxacina dupa cum i am explicat eu asa era legat de vezica urinara si a zis ca daca nu mi trece imi da trimitere la nefrologie.a zis ca la urologie se ocupa cu cazuri mai grave de oparatii la mine nu e cazul la nefrologie se ocupa cu tratamentul medicamentos.acu is mai linistita macar stiu ce am mersi inca o data de recomandare e bine sa mergi la medicul de familie prima data sa te indrume el sper sa fie bine abia astept sa incep tratamentul in seara asta mai vb
0
28-10-2010, ora 21:49
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
ok e f buna si nefrolologia la urologie eu am facut cistoscopie dar initial m-am tratat la nefrologie sanatate
0
29-10-2010, ora 13:03
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut !nu stiu ce i asta cistoscopie nu am ajuns sa fac analiza asta nu stiu de ce se face.inseamn ca ai avut probleme mai grave?e bine ca te ai tratat in sfarsit eu tto mergeam la gineco si m am saturat sa mi tot spuna ca nu am nimik dar niic prin gand sa i treaca sa zica ca paoe e de pe langa dr astia tare evazivi.am fost multumita de dr de familie m a eplicat cu ce se ocupa fiecare si nu m a speriat delocasa e bine sa fie toti medici sa aiba abdare dar de unde mersi mult sanatate si tie mai vb stii acu ca am aflat macar de unde parca ma simt mai bine bine ca am inceput si tratamentul toate vin in cap
0
04-11-2010, ora 23:11
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut am terminat de luat ciprinolul dar nici un rezultat maine vreau sa ma duc sa mi aiu trimitere la nefrologie sa vad ce e sper sa mi dea un tratament bun si sa scap de durerea asta ca ma cam sperie
0
08-11-2010, ora 15:38
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
ai fost la nefrologie?
0
10-11-2010, ora 21:07
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut am deschis abia acu si am vazut ce m ai intrebat.da am fost la nefrologie si mi a dat sa fac ecografie generala su nu mi a gasit nimik e totul ok.azi am dat probe de urina sumar si urocultura si sa vad de acu luni sa merg cu rezultatelel abia astept sa vad ce e ca ma doare ingrozitor si ma ustura mai stau cu sticla calda sper sa fie bine dar ma deranjeaza cam tare sa vad ce spune pe luni ca dureaza al naibii de mult analizelele astea mersi ca mi ai raspuns tinem legatura si iti spun ce am facut dar tu tot asa aveai dureri la urinare si nu numai ?si ti a trecut ? ca pe mine ma cam sperie chestia asta sanatate ne mai auzim
0
11-11-2010, ora 13:37
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
povestea mea e lunga, acum 5 ani am facut o infectie urinara pe care am tratat-o cu antibiotice recomandate de medic cred ca am luat 3 ani antibiotice fara oprire pentru ca infectia nu ceda imi aparea alt microb in urocultura dupa ce ma tratam..daca as fi stiut cat rau pot face antibioticele as fi gasit alta cale de tratament(naturala).Ideea e ca antibioticele in exces mi-au distrus mucoasa vezicala si intestinele iar cistita a devenit cronica asa ca mare grija nu lua antibiotice in exces decat dupa rezultatele de urina pot face mult rau...pana luni ca sati treaca din usturimi bea multa apa si ia de 3 ori pe zi cate o lingurita de bicarbonat cu un pahar mare cu apa ai sa vezi ca te simti mai bine...evita condimentele, bauturi acide, cafea tot ce irita vezica daca poti ne intalnim odata -*


(*modificat de administrator)
0
12-11-2010, ora 21:13
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut !mie nu mi a ieist niciodata infectie urinara la examene doar ca acu ma doare de fpat de la inceputul anului dar nu stiam de unde e acu am descoperit ca mergeam prea des la baie si ma ustura foarte tare.da si eu tot luam antibiotice pana am ajuns la ginecolog cu o usturime de nu puteam sta pe scaun.naspa sa ieie asa dupa ureche dar am dat o gramada de bani de acu m am dus la medicul de familie macar daca i dadeam cu vre un folos.da si dupa ce ieie antibiotice ai dreptate tratezi ceva dar pentru moment si mai faci si candida.da eu am noroc ca m am lecuit de a lua de la farmacie si merg la medic numai ca pana nu iti da rezultatele nu prea ai ce face stai si suferi dar asta e.da si eu cam tot de 5 aniu ma confrunt cu asta doar ca de vreo 2 luni vad ca si atunci cand imi vin problemele ma cam doare inauntru acu ca e de la vezica cred eu ca racita nu ma stiu.naspa si cu chestiile astea nu te mai tratezi de tot cred eu tot racesti mereu si macar daca nu ar fi asa deranjante dar is.acu is la tara la socrii stau pe soba la caldut si ma simt mai bine dar tot asa urinez cam des dar eu si inainte mergeam cam des dar nu mi a zis nimeni ca e rau.macar daca s ar descoperi ceva dar de fiecare data nu mi iese nimik si astia zic ca nu am nimik cum dumnezeu sa le exlpic ca ma deranjeaza?da mersi de raspuns si te mai tin la curent si poate ne vedem eu is din botosani tu?si acu nu am intekles bine te ai tratat pana la urma sau ai ramas cu cistita cronica?sper ca te ai tratat nu?la nefrologie sau tia aparut inapoi?mai vb
0
13-11-2010, ora 15:25
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
buna darylya!daca nu iti iese infectie urinara nu are rost sa iei antibiotice dupa cum ti-am spus mare grija!nu inteleg totusi exact ce te doare..te doare vezica?o simti mereu plina?urinezi des?te ustura dupa ce urinezi?daca da cand te duci la doctor explica-i pe indelete nefrologii se confrunta cu simptomele astea.ai grija ce medicamente iei sa nu le iei dupa ureche ca mine eu cand am vazut ca nu-mi trece cu nimic am incercat tot felul de tratamente care mi-au facut f f rau!..am fost si la ginecolog dar nu s-a rezolvat nimic mi-a dat poliginax si canesten si nici o ameliorare..nu tinea de ginecologie.Da am ramas cu cistita cronica si simptomele sunt uneori f suparatoare in prezent urmez un regim alimentar foarte strict si nu iau nici un medicament.Trebuie sa respecti niste reguli daca vrei sa ai un organism sanatos am inteles ca ai 32 de ani si nu ai copii deci trebuie sa ai mare grija de tine...
0
20-11-2010, ora 04:55
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
da mersi de raspuns asa e nu trebuie sa ieie tratamnete dupa ureche eu am noroc sau cum sa i spun ca is mai fricoasa cu medicamentele eu merg doar la dr si iau dupa aia.acu nu stiu daca ti am spus mi a dat urisan nu mai urinez asa des dr normal eu si nainte de episodul asta urinm mai des.doar ca acu ma doare si ma ustura inauntru adica ginecologic cred cu toate ca nu miiese nimik pe la analize nu mai stiu ce sa cred.mi a dat o dr o crema cu vitamine de dat inauntru si niste supozitoare din plante carpicon dr tot nu ma simt bine nu mai stiu ce sa fac ma confunt cu racekie atea de vreo 5 ani si is simple dar nu le mai dau de capt sunt foarte dezamgita.acu tre a ma duc iar la dr ginecolog sa vad de ce ma doare asa din nou m ma cam saturat credeam dar tre a merg ca ma doare rau de to si nu e ran sau orice altceva.nu mia stiu niic eu ce sa cred dar ma mai duc sa mai experimentez ca nu stiu ce i cu dr stia de is asa pasivi mai vb ai auzit si tu de asa ceva sa te doar inauntru si sa te usture?te ia confruntat cu asa ceva ?
0
20-11-2010, ora 19:07
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
nefrologul ce ti-a zis?te-a trimis la ginecolog?nu ai observat daca simptomele sunt mai rele inainte de ciclu?ai simptome tot timpul sau ai zile bune si zile rele?
0
22-11-2010, ora 22:31
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
salut draguta ! nu m a trimis nimeni am obserbat eu ca ma doare tot timpul.si bineintels ca nu era normal.da ma doare si la ciclu si tot timpul de asta mi am facut griji.da nu prea mai am ziel bune.e disconfort la maxim.in sfarsit am gasit un dr care e super bun.ma m mai dus si la alt dr mai demult si mi a zis acelasi lucru ca si el si acu el mi a cofirmat.stii ce am?polip cervical mic de la inflamatia aia ma doare tot tiplul.mi a dat tratament m am cam speriat putin dar vad ca nu e grav am citit pe net a zis ca daca nu trece cu medicamnet emi l cauterizeaza mii cam fri a nu am trecut niciodat prin asa ceva dar cica nu i grav acu eu stiu ai aptti vreodata asa ceva?la dr asta m a dus eu mai demult dar i a murit fata i cativa ani nu a mai lucrat sau nu mai stiam eu e un dr super ok ai cu cine vb iti explica tot si face si cum zicic tu.am fost mai demult acu vreo 10 ani cred cu o hemoragie si de atunci mi a trcut nu am mai avut probleme pana acu.mi a dat tratament si mie si la sot si dupa aia zis sa ma duc sa mi a cultura din cool analiza de secretie si papa cred si sa vad cum mai sta polipul dar daca nu se marete nu l scot ca ie cam frica eu nu iau nimik niic anticonceptionle i a zis ca daca luam se reglau mai multe cgestii in organism dar am zis sa mi pastrez organismul curat ca daca nu am copii.na sper sa fie bine mai citesc pe forum sa vad ce mai spune lumea na mi a zis dr ca odata ce ia inceput viata sexuala asa acem noi probleme femeile asta e ce sa facem bai si mie asa ciuda ca acu 5 ani erm asa bine si acu ma chinui cu ciudatii astia de dr ammama lor ca nu mai gasesti unu bun si te mais i speriica ia nu stiu ce bine mai vb sanatate
0
22-11-2010, ora 23:01
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
ma bucur ca ti-a dat un diagnostic corect sa nu iei niciodata anticonceptionale pot fi foarte periculoase au o gramada de chestii adverse am luat si eu 4 ani si mi-am dereglat hormonii si imunitatea iar copil am facut dupa 7 ani dupa ce nu le-am mai luat intreaba medicul poate-ti recomanda altceva
0
27-11-2010, ora 19:19
ENEIDA
Nu este medic/terapeut
ENEIDA
salut davida andrrea eu sunt darylya dar mi am facut alt username ca am uitat parola.da mersi de sfat nu am luat si nici nu iau ca vreau sa ma pastrez asa.tocmai dupa 7 ani?sa ti traiasca copilasul sa fie santos si eu mias dori o fettia acu imi iau tratamentul si astept sa termin cu racelile astea sacaitoare.am incredere in medic mai ales ca mi au spus doi acelasi lucru mie u pic frica dar emrg ep aman lui nu amce face sanatate si mai zi de mai cunosti ceva de asta
0
27-11-2010, ora 19:46
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
ce tratament ti-a dat acum?
0
29-11-2010, ora 18:57
ENEIDA
Nu este medic/terapeut
ENEIDA
ciprinol 1 la 8 ore tinizol 4 odata mie si al sotu nizoral 1 pastila pe zi si niste ovule preparate de el si crema clotrimazol crema mai am vreo 3 pastile si termin dar tre sa tau vreo 8 zile sa mi fac naliza de secretie la el si sa vad cum mai stau cu polipul multumesc la dumnezeu ca al m gasit pe dr asta acu ma simt un pic mai bine sper sa fie bine si sa nu ma mai sacaie deloc raceala asta aiurea iti strica tot cheful sanatat mai vb
0
04-12-2010, ora 16:29
ENEIDA
Nu este medic/terapeut
ENEIDA
auzi vreau sa te mi intreb ceva poate stii daca dupa 7 zile dupa ce am terminat ntibioticele sau ovulele toate tre sa ma duc sa mi ia secretie?ca am ami avut vreo 3 ovule dupa ce am termiant ciprinolul ca nu stiu si tre sa mi vn si problememe si nu mai stiu cum sa fac dca stii spune mi si mie te rog
0
04-12-2010, ora 20:32
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
din cate stiu trebuie sa treaca cateva zile de la terminarea tratamentului ca sa-ti faci analiza de secretie..te simti mai bine dupa tratament?
0
05-12-2010, ora 16:56
ENEIDA
Nu este medic/terapeut
ENEIDA
da asa e mi a zis vreo 7 zile am sa astept de acu sami treaca si problemele si ma duc dupa aia.da ma simt mai bine dupa tratamnt dar trebuie sa mai fac niste analize bine mai vb sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •