ASCUS posibile cauze si tratament

04-08-2017
mihapi
Nu este medic/terapeut
mihapi
Buna ziua.
Am facut un PAP acum 2 saptamani. A iesit ASCUS. Am vorbit cu dr si a zis sa nu ma ingrijorez tare, ca e o modificare des intalnita. Ma duc sapt viitoare din nou la el. Intrebarile mele sunt:
- daca e HPV va trebui sa ia si sotul vreun tratament?
- tot daca e HPV, cum vor disparea acele celule atipice? Citisem ca organismul poate elimina virusul in 2 ani...nu exista riscul de a se multiplica acele celule si de a provoca leziuni?
- e posibil ca acest ASCUS sa fi fost din cauza ca am facut Pap in cea de-a 6-a zi a ciclului? Sau sa fie din cauza vreunor modificari hormonale?

Il voi intreba si pe dr...doar ca pana atunci imi fac tot felul de ganduri si griji.

Multumesc
4 comentarii
0
04-08-2017, ora 13:51
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Pentru HPV nu exista tratament specific (e un virus) doar imunitatea il poate face sa dispara. Nu orice infectie cu HPV duce la leziuni de col dar persistenta virusului creste riscul. Monitorizarea va trebui facuta mai des cu Babes Papanicolau si colposcopie daca persista leziunea si apoi se decide tratamenul.
0
04-08-2017, ora 21:46
mihapi
Nu este medic/terapeut
mihapi
Multumesc frumos
0
23-09-2017, ora 22:07
mihapi
Nu este medic/terapeut
mihapi
Buna din nou. Revin cu o actualizare a postarii mele initiale. Am facut testul HPV, care mi-a iesit, din fericire, negativ. Doctorul mi-a recomandat sa refac papanicolaul acum in septembrie la un alt laborator. Astept rezultatul zilele acestea.
1
19-01-2018, ora 19:04
Mistress
Nu este medic/terapeut
Mistress
Buna seara.Va rog să mă ajutați și pe mine cu un raspuns.Am avut o conizatie in urma cu o luna, displazie severa de col uterin și hpv pozitiv :6, 11 și 33, după intervenția chirurgicală diagnosticul a fost tumoră uter cu evolutie imprevizibilă și necunoscuta, metroragii (menstruație excesiva ).Acum aștept rezultatul biopsiei, va rog sa îmi spuneți dacă e grav sau nu...poate fi cancer !?Mulțumesc, aștept răspuns..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •