aseara m-am lovit foarte tare la testicule

02-08-2009
mr problem
Nu este medic/terapeut
mr problem
in primul rand buna ziua
am o problema destul de grava dupa mine aseara m-am lovit foarte tare la testicule, iar cel stang sa umflat foarte tare(cam de 2 ori si jumatete decat celalalt) iar la baza este usor invinetit. acum vreau sa stiu daca trebuie sa ajung la medic neaaparat sau o sa isi revina cu niste gheata sau pur si simplu dupa cateva zile. acum nu mai am decat o usoara durere dar dupa lovitura a durut extraordinar de tare incat am si vomitat
4 comentarii
0
02-08-2009, ora 14:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Loviturile in testicule pot fi letale, bine ca doar ati vomitat.
Consultati un medic urolog pt un examen minutios, nu stati asa chiar daca umflatura regreseaza pt ca exista posibilitatea sa se fi produs unele leziuni intratesticulare.

Puteti sa va puneti putina gheata timp de maxim 10 min, are actiune rezolutiva, printre altele;)

Toate cele bune si insanatosire grabnica;)
0
02-08-2009, ora 15:04
mr problem
Nu este medic/terapeut
mr problem
multumesc frumos pentru raspuns imi era frica sa nu fie ceva mult mai grav
o sa ajung la medic saptamana asta pt control
va doresc o zi buna
0
02-08-2009, ora 16:38
mr problem
Nu este medic/terapeut
mr problem
nu eram sigur daca este normal sa se umfle asa de tare si ma gandeam ca trebuie o operatie ceva vazusem niste posturi cu rupturi care daca in 6 ore nu se intervenea chirurgical se pierdea acel testicul
totusi daca am leziuni intratesticulare trebuie intervenit chirurgical? si daca da sunt sanse sa pierd testiculul sau care sunt complicatiile?
0
02-08-2009, ora 18:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu-mi permit sa va rsp la ultima intrebare, dar daca sunt leziuni care nu pot fi tratate cu medicatie orala (prin intermediul pastilelor) se va interveni chirugical, insa ganditi pozitiv, totul va fi bine. Consultati medicul cat puteti de repede!

Multumesc pt urari, asemenea si dvs.!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •