asentra se intrerupe in caz de sarcina

06-06-2015
ryanya
Nu este medic/terapeut
ryanya
Buna, am aprox. 2 ani de cand tin tratament cu asentra, pentru o sperietura puternica - diagnostic tulburare anxioasa, urmeaza sa mi-l intrerupa mediul psihiatric, dar in caz de asi ramane insarcinata este grav sau nu?
17 comentarii
0
07-06-2015, ora 15:13
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu este grav nimic ! In caz de sarcina se intrerupe tratamentul medicamentos si se trece pe suplimente naturale de vitamine, aminoacizi, fitoterapie si psihoterapie ! Dupa ce fatul a trecut de etapele incipiente ale dezvoltarii iar simptomele mamei sunt acute se poate relua un tratament minimal, altfel riscul transmiterii si la copil a simptomelor este foarte mare, indiferent de boala !
Va puteti imagina ca aveti o raceala puternica, ce faceti, o lasati netratata pt ca aspirina este posibil sa afecteze fatul ?!
0
07-06-2015, ora 17:43
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Stevens, lasa-te omule de dat sfaturi medicale ca esti complet pe langa! Auzi si tu, se transmite anxietatea de la mama la fat daca nu isi ia tratamebtul psihiatric...Ba esti prost, ba esti nebun...cum ar spune Firicel.:))) Indirect da, se transmite, daca virgula copilul creste pe langa niste parinti anxiosi, copilul copiind comportamentul lor.

-*

Cu dedicatie. :))

(*modificat de admin)
0
07-06-2015, ora 18:30
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Orice medicament administrat in timpul sarcinii creste riscul ca (virgula) copilul sa se nasca (virgula) cu malformatii.De asta se interzice si consumul de alcool sau tutun in timpul sarcinii.Credeti-ma ca nu vreti sa introduceti substante straine in celulele embrionului cand acestea incep sa se diferentieze si sa formeze diferitele organe ale fatului si ulterior produsul finit... :)) Nu va jucati cu informatia genetica a copilului dvs, ca dupa, veti da vina pe Dzeu, pe natura, pe Univers, ca vi s-a nascut copilul bolnav, dar el se naste bolnav, de cele mai multe ori, din ignoranta parintilor, sau a stramosilor parintilor...sau pt ca, selectia in cazul oamenilor, nu se mai face de mult natural, ci artificial, ca deee, cu totii avem dreptul la viata...Mama natura stie ea foarte bine de ce face selectie naturala...
0
08-06-2015, ora 00:52
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Se transmite foarte usor, mai ales de la mama la fat ! Toate trairile se transmit, daca la tine s-a transmis si psihoza lui taica-tu printr-un singur spermatozoid, judeca si tu putin ! Copilul e viu de cand primeste sufletul, ceea ce banuiesc ca se intampla cam pe la 6-7 saptamani ! De atunci incolo se transmit toate gandurile si trairile dominante, prostovane ! Prin regresia hipnotica se poate ajunge inclusiv la aceste amintiri din viata intrauterina !
0
08-06-2015, ora 02:09
david90
Nu este medic/terapeut
david90
:))) Acum pe bune, cum a fost ma in -*, iti mai amintesti ceva de-atunci? Eu nu, oricat as medita...probabil tu esti exceptia care confirma regula, nu te mai contrazic... :))
Iti dai seama, copilul stie cine e si care e rolul lui pe lumea asta inainte sa se nasca, are trairi, sentimente, inca din burta ma-sii...Get real! :)) Dupa ce vine pe lume e doar constient de ce se intampla in jurul lui, are doar awareness, nu are inca self awareness.Atunci de-abia incepe sa i se scrie soft-ul, sistemul de operare...

(*modificat de admin)
0
08-06-2015, ora 11:35
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Poti sa citesti cel mai cunoscut exemplu din istorie de reactie a unui fat, in Evanghelia dupa Luca capitolul 1, cand Ioan Botezatorul a saltat in pantecele mamei sale Elisabeta, cand Fecioara Maria insarcinata cu Iisus a venit in vizita la verisoara sa !

Dar asa se intampla cand se intalneste spermatozoidul paranoic cu ovulul maniac ! :D Tocmai de asta recomand tratarea parintilor inainte de a concepe copii sau continuarea tratamentului in doze mai mici daca simptomele sunt acute, pentru ca exista si memoria materiei, in afara de comunicarea de la suflet la suflet, cum este comunicarea intre mama si fat ! Copilul se bucura de anumite activitati relaxante ale mamei, chiar si de anumite feluri de mancare, numai tu ai ramas in urma cu informatiile chiar si la 25 de ani de la nastere ! :)
0
08-06-2015, ora 13:56
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Numai prin faptul ca aduci ca argumente exemple din evanghelie si le prezinti ca adevaruri absolute denota cat esti de ignorant. In opinia ta, Doamne fereste sa indrazneasca cineva sa contrazica scrierile din biblie, ele pt tine reprezinta adevaruri absolute ce nu trebuie deloc contestate, chiar daca majoritatea povestilor sunt simple anecdote.Ti-am mai zis, pe mine partea narativa din evanghelie nu ma intereseaza, am facut de mult abstractie de ea, ceea ce ma intereseaza sunt pildele, invataturile...Daca intelegi, bine, daca nu, sa fii sanatos...

Si mai ia si tu o pauza de la dat sfaturi medicale pe forum! Nu de alta, dar induci viitoarele mamici in eroare.Daca nu as fi dat peste aberatiile scrise de tine, nici nu as fi intervenit...
0
09-06-2015, ora 20:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ryanya

De ce nu discutati cu medicul dv. aceste aspecte ?

De unde stiti ca fara medicament veti rezista sarcinii care produce si ea emotiile ei ?

De ce va ganditi la o sarcina daca sunteti in tratament pe termen lung ?
0
11-06-2015, ora 12:19
ryanya
Nu este medic/terapeut
ryanya
Am discutat intai cu mediucl ginecolog cu care am parcurs prima sarcina si mi-a zis ca asentra se da cu precautie si in sarcina.
M-a incurajat aceasa idee enorm pt ca chiar imi mai doresc un copil, asi astepta si inca 2 ani daca e nevoie dar ma gandesc ca daca se intampla sa raman insarcinata accidental...
Oricum viata nici unei mamici nu e presarata numai de emotii pozitive... dar intreb daca a mai trecut cineva prin aceasta situatie... am citit despre o mamaica care i-a oprit medicul psihiatric cand a ramas insarcinata, dar nu stiu ce a urmat, daca copilul a fost din toate punctele ok. sau daca l-a continuat dupa...
Nu mi-a spus dr. pe cat timp imi va tine tratamentul, am luat 3 luni 1/zi, 1 an si 8 luni jumate/zi iar azi am fost ca zicea ca mi l-ar intrerupe in curand si mi-a dat sa iau jumate/2 zile in continuare... banuiesc ca urmeaza...
Medicul psihiatru si un psihiolog mi-a zis ca nu e bine sa raman acum insrcinata... eu am grija dar.. dar... daca e vre-un accident.
0
11-06-2015, ora 13:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Accidente nu se pot intampla daca e folosit prezervativ.
Urmati indicatiile medicului psihiatru care va cunoaste situatia.
0
11-06-2015, ora 18:14
ryanya
Nu este medic/terapeut
ryanya
Tocmai din acest motiv am cautat raspunsuri pe forum pt ca s-a rupt prezervativul... si sper sa nu am surprize, m-am bazat si pe ideea ca eram in perioada infertila a caledarului fertilitatii de nu am luat pastila de a 2 zi... imi doresc o sarcina fara griji
0
11-06-2015, ora 19:50
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Shit happens...:))
Rata anuala de esec a prezervativelor este intre 2-15 %.Cea mai sigura metoda de contraceptie e abstinenta.
0
11-06-2015, ora 22:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da persoanelor care iau asa usor pastila de a doua zi si vorbesc la fel de lejer de un avort hormonal ca de o bonboana mentolata, le pasa ? Oare merita sa le daruiasca Dumnezeu copii ? In general. Nu in acest caz.

De ce nu faceti invers. Renuntati la Asentra si daca ramaneti pe linia de plutire, faceti copilul. Pe noi nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sa ne nastem si sa purtam aceste boli.

Oricum copiii dv. vor purta predispozitia la boala transmisa ereditar de dv. Nu conteaza ca ati luat sau nu medicamente in timpul sarcinii.

Mama nu a luat nici un medicament in timpul sarcinii si eu sunt bolnava de 21 de ani. Tata e bolnav. Fratele e bolnav. La ei bolile au aparut dupa 30 de ani.
0
15-06-2015, ora 09:47
ryanya
Nu este medic/terapeut
ryanya
nu sunt insarcinata, dar asi dori sa stiu cat a durat cel mai mult un tratament psihiatric... cu asentra... pentru o sperietura? acum mi-a zis sa iau jumatate de asentra la 2 zile...care v-a fi urmatorul pas, stie cineva? sunt nerabdatoare sa-l termin
0
17-06-2015, ora 16:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Renuntati la Asentra. Daca puteti sta fara ea, faceti copilul, cu toate ca il expuneti la predispozitia dv. la boala.

Va dati seama ca nu veti gasi fix astfel de cazuri pe Forum si ca mamele cu boli psihice in general se feresc sa faca copii.

Sarcina li se pare f grea, a creste copilul li se pare f greu. Deja aveti o boala si un copil. Nu vad de ce va hazardati. Boala se poate agrava in urma suprasolicitarii iar daca medicii v-au spus ca acesta nu e momentul, cred ca trebui sa le luati sfatul in serios.

Boala vine si pleaca in episoade. Nimeni din lume nu va poate spune cat timp va fi episodul de boala sau de remisie. Cateva luni, 10 ani, nimeni nu va poate spune. Uneori trebuie luate medicamente peste 10 ani alteori toata viata nu scapi de ele. Depinde de la caz la caz.

Se vorbeste cu medicul. Se face reducere de doze si se vede cum stau lucrurile. Intrebarea dv. nu e corecta.
0
28-07-2015, ora 00:23
magdalina
Nu este medic/terapeut
magdalina
ryanya daca iti doresti un copil nu vad de ce nu ti-ai duce dorinţa pana la capăt, încearca treptat sa renunţi la medicament si vezi cum te simţi, lasa prostiile cum ca copilul va mosteni cum ca el simte, bla bla, este vorba doar de o anxietate sa fim serioşi, eu am trecut prin depresie mare plus anxietate plus atacuri de panica, am renunţat la pastile din acelaşi motiv iar acum am o minunăţie de fetita si culmea e ca ma simt mai bine ca inainte si nu mai iau nici tratament, ma rog, depresia o rezolvasem mai demult dar cu anxietatea ma cam luptam eu, N-am sa te mint, sarcina a fost destul de anevoioasă dar am trecut cu bine, nu este ok sa iei tratament psihiatric mai ales in primul trimestru de sarcina cand dezvoltarea fătului este cruciala si repet, acum sunt bine mersi si fara tratament, 70%din populaţie suferă de o oarecare anxietate si cel putin o data in viata fiecare dintre noi am avut cate un atac de panica, pe bune, acum nu mai face nimeni copii din cauza asta?capul sus si nu-ti mai amara sufletul, anxietatea se vindeca la fel ca multe alte boli doar gândirea conteza, si pana la urma sti ce?fac ceva pe studiile lor, organismul, creierul, omul reacţionează diferit nimic nu este sigur 100% asa ca nu-mi poate spune nimeni ca nu se vindeca depresia si anxietatea, acum depinde si ce studiezi, Unii psihologi spun ca se vindeca, nu este o afecţiune gravă absolut deloc deci DA se vindeca.Gandirea asta de turna ne baga in pământ, ai grija de corpul si sufletul tau :)
0
03-08-2015, ora 11:32
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
A recomandat cumva medicul psihiatru ca in paralel cu cu reducerea tratamentul medicamentos sa urmezi si psihoterapie? Daca nu ai putea sa-l intrebi daca ar recomanda asta sau nu. In mod normal raspunsul ar trebui sa fie Da.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: