Asimetria rinofaringelui

16-06-2010
bemere
Nu este medic/terapeut
bemere
Este vorba despre cumnatul meu in varsta de 42 ani care acuza o senzatie de corp strain in gat si de aici senzatia de inghitire repetata insotita de hipersalivatie.
Am inceput cu consultatii la ORL si toti medicii au spus ca nu are nimic. Am mers apoi si a efectuat o endoscopie gastrica - rezultatul a fost o usoara faringita de reflux pe care a tratat-o corespunzator dar simptomele au continuat neschimbate. A urmat o consultatie la endocrine. Aici am facut investigatii si medicul a spus ca nu are nici o problema din acest punct de vedere.
L-am mai vazut apoi la o luna de la aceste investigatii si era foarte slab ceea ce m-a determinat sa-l duc sa faca o tomografie computerizata. Aici a spus ca este vorba de o asimetrie a rinofaringelui fara delimitarea unei mase tisulare nete; pensarea spatiului parafaringian stang, fara adenopatii laterocervicale.
S-a recomandat apoi efectuarea unei radiografii de coloana cervicala pe care a efectut-o dar care nu pune probleme.
Ne-am intors la cab ORL unde i-a efectuat o endoscopie de cavum. Conform TC s-a vazut si la endoscopie in locul respectiv ceva de unde a prelevat un segment pentru biopsie. Rezultatul - nu sunt modificari citologice.
Simptomele continua sa fie aceleasi (fara nici un fel de durere) dar se intampla sa fie o zi sau doua in care sa lipseasca acestea.
As vrea sa stiu ce ar mai fi de facut. Multumesc
2 comentarii
0
16-06-2010, ora 23:17
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
stiu ca suna ciudat, dar eu as recomanda o sedinta de psihoterapie... de obicei cand nu exista cauze organice se merge in directia aceasta... numai bine!
0
17-06-2010, ora 14:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
biopsiea o sa trebuieasca repetata peste un timp./
pana atunci.. trebuie sa se alimenteze cat mai sanatos.. sa se hidrateze bine.
sa puna vIt a uleioasa in nas cate 4 pic din 4 in 4 zile.. ca sa ajunga in faringe si sa hidrateze mucoasa.
sa evite tot ce tine de acidulate acru si condimentat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.