asimetrie picioare + o diferenta si intre gambe

04-06-2011
marianpetre
Nu este medic/terapeut
marianpetre
Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema ciudata si stanjenitoare.

Inca de cand eram mic am observat o asimetrie a picioarelor mele. Laba piciorului stang era mai mica decat a celui drept.
Cu timpul, problema s-a accentuat, in sensul ca exista o diferenta si intre gambe (muschiul interior de la gamba piciorului stang pare subdezvoltat) si fesieri.
Am fost la un medic la Foisor acum ceva timp, insa m-a tratat cu indiferenta. M-a intrebat daca ma doare si mi-a recomandat sa fac sport.

Diferenta este vizibila si de vreo 2 cm, ceea ce e foarte deranjant atunci cand imi aleg hainele si incaltamintea.

Orice sfat sau recomadare e binevenita. Fie ca e vorba de o recomandare medicala, o clinica/spital, un medic etc.

Multumesc.
7 comentarii
0
05-06-2011, ora 22:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din pacate, din raspunsul D-voastra nu am inteles elementele cu adevarat importante: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente de nastere dificila, insuficienta motorie cerebrala sau alte maladii neurologice, alte antecedente din copilarie, alte tratamente efectuate etc etc etc.
Problema pare a fi una neurologica, de origine vertebrala (mielo-meningocel), periferica (maladie Charcot-Marie) etc etc.
In momentul actual cel mai important este examenul neurologic clinic (nu RMN, nu EMG si nici o investigatie), ci examinare clinica directa, cu stabilirea originii afectiunii, a evolutivitatii, a cotatiei fiecarei grupe musculare, analiza mersului etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-06-2011, ora 22:21
marianpetre
Nu este medic/terapeut
marianpetre
Buna seara,

Raspunsul la elementele enumerate mai sus ar fi:
- sex: masculin
- varsa: 25
- greutate: 89 kg
- inaltime: 1.80 m
- antecedente de nastere dificila - nu stiu, dar am sa intreb
- insuficienta motorie cerebrala sau alte maladii neurologice - nu stiu
- alte antecedente din copilarie: nu am

Ma puteti ajuta cu un sfat unde as putea face aceasta examinare?

Va multumesc foarte mult.
0
05-06-2011, ora 22:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La un neurolog competent, capabil sa va examineze clinic, fara sa va ceara un RMN inutil.
Examene imagistice sau biologice (analize) se pot face strict numai dupa o examinare clinica atenta si amanuntita.
Din pacate nu va pot recomanda nici un neurolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-06-2011, ora 22:25
marianpetre
Nu este medic/terapeut
marianpetre
Va multumesc. Numai bine.
0
05-06-2011, ora 22:56
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
daca sunteti din Bucuresti v-as recomanda Spitalul militar(Dr.Cosmin Cojocaru-sectia Neurologie)
0
06-06-2011, ora 00:48
marianpetre
Nu este medic/terapeut
marianpetre
@vasi61

Multumesc. Asa am sa fac.
0
11-07-2022, ora 22:05
veronicamari
Nu este medic/terapeut
veronicamari
bună seara! domnul Marianpetre, am și eu copilul ce are 3 ani cu aceeași problema ca a dvs. ma lupt sa caut cauza, de la 2 luni de la nastere. nu știu unde sa ma duc. toți medici care lau văzut au zis ca sunt și ei oameni și nu sunt dumnezeu și ca.i depășește situația copilului. rugămintea mea la dvs este dacă ați ajuns la medic spuneți.mi și mie va rog sa ajung cu copilul.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul