asistenti medicali intre agonie si extaz

24-04-2007
sorinb22
Nu este medic/terapeut
sorinb22
Ma intreb de foarte multe ori daca in curind vor mai exista asistenti medicali in romania deorece de foarte multe cazuri dupa ce conditiile de munca sunt destul de grele, salariile sunt foarte mici mai apar si institutii care sub grija de a asigura educatia asistentului efectiv infinteaza noi obligatii pentru acesta respectiv drumuri inutile pe la diverse usi, cheltuieli banesti si de timp de care acesta clasa sociala nu mai are nevoie.
Oricum am foarte multe de spus si in functie de ecoul celor spuse pina acum sper sa intru in legatura cu oameni interesati in stimularea interesului fata de aceasta meserie, si imi exprim dorinta de gasi modalitati de a rezolva greutatile impuse de diversi indivizi
21 comentarii
0
25-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Există un adevărat exod de asistenţi medicali spre zări mai primitoare. De curand a inceput şi exodul medicilor, ca de obicei primii aliniaţi la start au fost stomatologii.
Atit medicii, cit, mai ales, asistenţii, au de luptat cu politica anti-medicală a "propriilor" organizaţii profesionale: Colegiu, respectiv Ordinul Asistenţilor. Aceste organisme par a fi fost create special pentru a pune beţe in roate şi a spolia de puţinii bani pe "membrii" lor, in plus creandu-se citeva locuri de muncă pentru clientela politică şi de gaşcă. Numai desfiinţarea acestor organisme parazite va aşeza lucrurile pe făgaşul lor normal. Pină la desfiinţare, singurul lucru care este in puterea fiecăruia dintre noi este să nu ratăm nici un prilej de a participa la adunări generale de alegeri, pentru a-i inlătura pe actualii despoţi. Chit că vor veni alţii in locul lor, viciul fiind de sistem, nu de persoane.
0
25-04-2007, ora 00:00
sorinb22
Nu este medic/terapeut
sorinb22
in primul rind din felul in care puneti problema imi dau seama ca sunteti medic, deoarece pe noi asistenti medicali formarea structurilor respective au fost constituite fara a fi consultati noi am aflat ca avem obligatii si atit deorece nu ai cum sa fi reprezentat in raport de 1la 500, iar parerea mea ca atunci cind se vrea sa se faca ceva se poate si pot da ca exemple filiale si institutii medicale unde oameni sunt sprijiniti si chiar fac lucruri care compenseaza lipsa de comunicare si imobilismul unora si pot da exemplu celor de la oammr-cluj care prin cursurile on line au compensat lipsa de activitate si comoditatea reusind sa atraga oameni care nu aveau cum sa realizeze acele puncte
voi mai reveni.
0
25-04-2007, ora 00:00
sorinb22
Nu este medic/terapeut
sorinb22
am incercat pe sorinb22.myforum.ro sa realizez un sondaj de opinie si tot acolo astept idei si soluti pentrua rezolva probleme de comunicare care sunt in jurul profesiei de asistent medical si promit ca rezultatele la chestionare le voi publica si pe acest sit
0
07-05-2007, ora 00:00
Greece woman
Nu este medic/terapeut
Greece woman
De ce sa ramana in tara asistentii medicali in situatia in care sunt niste ingrijitori(nu se pune pret in scoala pe programa scolara si pe practica ci doar pe zambet frumos si lins in dos)numiti mai frumos si se castiga putin!Eu stiu o asistenta cu vechime ce schimba scutece pline de rahat invalizilor si se plange de salariu tot timpul!Daca tot muncesc ca niste slugi ale medicilor macar sa castige decent si sa fie respectati!
0
09-05-2007, ora 00:00
mishar
Nu este medic/terapeut
mishar
Sunt asistenta medicala. Am ales meseria aceasta pentru ca o iubesc. Pot spune ca din totdeauna mi-am dorit sa ajut oamenii. Am avut ocazia sa lucrez intr-un mediu mult mai bun si mult mai relaxat dar eu...nu...la patul bolnavului cu mine.ca de.acolo vreau sa fiu.
Acum dupa 7 ani de experienta intru-un spital bugetar resimt pareri de rau. Si din ce cauza? Ne numim ASISTENTI dar unii din distinsii nostri colegi si anume medici uita ca suntem mana lor dreapta, uita ca fara noi nu ar putea face nimic. Respectul care ni se cuvine atit din partea lor cit si din partea pacientilor nu mai exista. Iar sintagma "taci din gura ca ajungi la poarta spitalului" nu a disparut. Eu stiu cit valorez ca om si ca Asistent si-mi cer drepturile, dar observ ca nu se poate.
Sa plecam? Poate ca nu toti pot pleca. Poate ca nu vrem sa plecam.
Eu una nu vreau sa plec, vreau sa ramin aici unde e familia mea si unde...inca...mai am speranta ca se va schimba ceva. Numai ca trebuie sa ne ridicam si noi in picioare si sa avem curajul sa ne cerem drepturile. Oare putem?
0
12-05-2007, ora 00:00
sorinb22
Nu este medic/terapeut
sorinb22
Nu stiu daca putem sau nu dar cu curajul avem mari probleme. de plecat nici eu nu sunt de acord ca degeaba schimbi stapinul daca tot sluga ramai
0
17-05-2007, ora 00:00
Greece woman
Nu este medic/terapeut
Greece woman
Pt.mishar
Nu stiu daca o revolta a asistentilor ar schimba atitudinea doctorilor si i-ar face sa-si trateze mana dreapta cu respect!Influenta comunista a ramas si va mai ramane ceva timp iar pacientii au o mare vina ca ii trateaza ca pe niste genii de si-o iau in cap ca nimeni nu-i ca ei!Uita ca sunt intelectuali ca si inginerii, bancherii, profesorii...!In strainatate ajung multi medici ca asistenti!Oare de ce?!!!Nu cumva nu-s asa bine instruiti ca cei de acolo ca eu stiu ca atunci cand esti bazat pe cunostinte ai curaj sa ceri sa-ti practici meseria!Afara asistenti sunt respectati de medici, de pacienti si de stat(salarii)asa ca nu vad vreun motiv pt care ar ramane in tara sa indure umilinta si saracia!Imi spunea cineva ca o asistenta cu vechime a trecut prin patul tuturor medicilor(sau aproape)din spitalul respectiv ca sa-si poata pastra serviciul!Pai e posibil asa ceva, daca nu esti sluga esti unealta de frecat anumite portiuni ale corpului!!!Si daca te mai gandesti ca majoritatea sunt urati de pica si libidinosi parca iti vine sa vomiti!!!
0
18-05-2007, ora 00:00
sorinb22
Nu este medic/terapeut
sorinb22
eu cred ca discutii despre hartuire si alte chestii nu isi au locul deorece astea sunt comune speciei umane si nu putem particulariza la o anume meserie iar de relatia cu doctori iarasi nu consider ca este o problema deoarece ca si in prima situatie tine de calitatea de om a partilor implicate (respectiv atiti doctori cit si asistenti indiferent sexul)
problema noastra este ca suntem destul de prost platiti si foarte hartuiti si la locul de munca (pusi sa muncim cit mai multi la un loc) si in societate
0
29-06-2007, ora 00:00
tutu_mol
Nu este medic/terapeut
tutu_mol
imi pare bine ca exista cineva care vorbeste despre asistenti medicali. dar nu numai medicii ne trateaza ca pe niste slugi, chiar filiala oammr bucuresti ne trateaza asa prin distinsul domn Georgescu. platim cotizatii, platim cursuri( sa mearga dumnealui la ele daca poate in timpul programului sau dumnealui nu are nevoie de aviz de libera practica). si pe deasupra nu doreste sa primeasca creditele de la unele institutii care au organizat cursuri locale pentru asistenti pentru ai ajuta sa reuseasca sa adune numarul de credite. au fost platiti bani din salariile foarte "mari" pe care le avem.
0
29-06-2007, ora 00:00
sorinb22
Nu este medic/terapeut
sorinb22
oammr filiala bucuresti este o situatia aparte datorita dimensiunilor pe care in comparatie cu alte filiale ale oammr, iar o parte din vina o purtam noi asistenti medicali ( fie vorba intre noi ) ca noi nu comunicam intre noi decit prin rautati si birfa si ca dovada este faptul ca unde un om vrea sa faca ceva de multe ori este luat de nebun si este sapat la radacina si la propiu si la figurat iar cu aceste puncte eu sper sa se rezolve chiar prin stimulare chiar prin incurajare acestor cursuri locale si prin inlaturarea rautatilor si stabilirea interesului comun, iar cursurile eu consider ca sunt necesare si nu neaparat prin puncte care sa cuantifice ci mai ales prin ce ramane efectiv in cap in acest scop cursurile on line sunt o varianta eficace mai ales ca dezvolta si alte aptitudini respctiv lucru pe calculator.
oricum astept vizita dvs si pe www.sorinb22.myforum.ro si acolo se pot gasi si dezvolta ideii
0
29-06-2007, ora 00:00
tutu_mol
Nu este medic/terapeut
tutu_mol
de acord ca sunt bune cursurile pentru ceea ce ne ramane efectiv in cap, dar sa nu ni se puna bete in roate. se organizeaza si la nivel local dar dumnealui nu doreste sa le ia in considerare, nu putem pleca de la servici mai multe zile de dimineata pana seara la cursuri, nu ne puteam lua concediu de cate ori vrem. la asta ma refer. cursurile on line sunt super cu asta suntem de acord cu totii, dar ca sa alrgi pe la diverse spitale agreate de dl georgescu mi se pare o aiureala, si nu toate spitalele agreate primesc cursanti din afara
0
29-06-2007, ora 00:00
sorinb22
Nu este medic/terapeut
sorinb22
eu imi doresc sincer si sper ca lucrurile se vor aranja si daca vom comunica mai mult si vom alerga mai putin poate macar ne vacreste capul si se vor atrofia muschi precum spunea o reclama la masini
glumesc.
dar vorbind serios eu imi doresc sa realizez un portal de unde asistenti sa afle ce intereseaza inclusiv drepturi pentru ca am ajuns ca pe aste le stim cel mai putin iar daca ati acesat cursul de la bucuresti de legislatie veti gasi deja o serie de raspunsuri.
oricum reinoiesc invitatia de a intra pe forumul meu si de a incerca sa realizam impreuna mai multe
sa stiti ca oameni in mediu virtual au alta atitudine
0
22-04-2009, ora 19:57
ch.teo
Nu este medic/terapeut
ch.teo
Ptr cei interesati de cursurile online organizate de OAMMR - acestea nu mai exista sau nu mai sunt recunoscute . Desi numarul de credite este la fel de obligatoriu nu este prezentata nici o alternativa la acestea pe site-ul Ordinului. Dak stie cineva ceva in legatura cu aceasta situatie rog frumos sa raspunda la acest mesaj
Multumesc frumos
0
22-04-2009, ora 20:19
sorinb22
Nu este medic/terapeut
sorinb22
La acest moment nu cred ca stie cineva concret, singura sansa este sa se incerce organizarea de cursuri la nivelul locurilor de munca, cred ca este mai greu inceputul.in momentul in care voi reusi promit sa descriu ce este de facut
0
06-06-2009, ora 17:51
vicky90
Nu este medic/terapeut
vicky90
buna ziua. as vrea sa imi raspunda si mie cineva la o intrebare care ma macina. anul acesta termin liceul si as vrea sa urmez o scoala postliceala de asistente, dar de curand am auzit de o facultate pe acest profil. deci ce ar trebui facut. sa urmez postliceala, facultatea, sau pe amandoua? va multumesc foarte mult si astept cu nerabdare un raspuns
0
07-06-2009, ora 13:16
sorinb22
Nu este medic/terapeut
sorinb22
Buna ziua
Deja am raspuns pe alt forum la raspunsul tau si parerea mea este clara ca sunt si alte profesii pentru care merita sa faci facultate, mai ales in cazul tau care esti la inceput de drum, iar sa pierzi ani din viata (si nu vorbesc de bani) si sa vezi unde ca nu ai nici un rezultat este pacat.
Eventual sa faci posticeala de asistenti de farmacie (inca nu au facultate) si iti gasesti si usor de munca si cu salariu mai bun
0
07-06-2009, ora 15:35
mishar
Nu este medic/terapeut
mishar
sorin22 esti asistent medical? sau esti in depresie? scuza-a dar raspunsul tau pentru vicky90 nu-l vad a fi dat de o persoana care-si iubeste meseria. Raspuns corect pt. vicky90. Draga vicky90 meseria asta este pentru oameni care-si iubesc semenii si vor sa-i ajute neconditionat. Este o meserie nobila care trece printr-o asa numita tranzitie. Daca esti pregatita sa infrunti frumusetea si in acelasi timp suferinta acestei meserii esti bine venita sa ni te alaturi noua. Sunt in aceasta bransha de 12 ani si, si acum o iubesc si o stimez. Mereu gasesc ceva nou si motivant. De aceea urmez si cursurile facultatii, pentru ca nu vreau sa-mi schimb meseria. Facultatea aceasta pt. noi cei ce lucram deja este pt. a nu ramine in urma cu salarizarea cei drept, dar pt. tine care esti la inceput de drum va fi ceva nou si frumos, vei avea ce invata. Asta daca nu vrei sa faci direct medicina. Tu iti cunosti limitele si dorintele. Daca urmezi fac. de as. med. urmeaza una de zi ( ID arad). Asa vei acumula suficiente cunostinte medicale pentru a fi o asistenta buna.
In acelasi timp trebuie sa sti ca noi (as. med.) vom fi intotdeauna in umbra medicilor si ca deocamdata meritele noastre nu sunt recunoscute decit de noi insine. Singura bucurie pe care o vei avea este faptul ca tu singura vei vedea binele pe care-l faci. Satisfactia va veni doar de la eul tau. Cu bine si gindeste-te bine.Cine a zis ca meseria asta e o meserie nobila nu a mintit.
0
07-06-2009, ora 18:55
sorinb22
Nu este medic/terapeut
sorinb22
Buna ziua
Noroc cu mishar care a pus un diagnostic foarte bun.Da, sunt in depresie! Pai cum sa nu intri in depresie?
Dinsa este in profesie de 12 ani, eu sunt de 17 ani si consider ca nu are rost sa ma implic in discutii fara rost ,.am acordat parerea mea sincera unui om aflat la inceput de drum si care in loc sa piarda timp si bani sa faca ceva ceva concret si sa aiba o viata plina de fericire, caci chestia cu frumusetea profesiei este adevarata cind ai parte de rezultate.Stimata colega mishar, parca am mai avut discutii pe forumuri (daca imi aduc bine aminte), cea ce acum nu se va intimpla acum, timpul este cel mai bun doctor si va dovedi inca odata cei care spun adevarul sunt ori nebuni, ori copii
0
07-06-2009, ora 20:52
vicky90
Nu este medic/terapeut
vicky90
Va multumesc amandurora pentru raspuns, chiar m a ajutat in luarea unei decizii.Clar mi am facut o idee. Nu este cazul sa va contraziceti, fiecare are felul lui de a fi si poate vede lucrurile diferit. cert e ca imi place sa ajut oamenii si cum a spus si mishar e o meserie pentru astfel de oameni +ca pentru mine conteaza sa ma simt fericita ca am facut un lucru bun cine are cap sa te aprecieze te apreciaza cine nu inseamna ca nici nu merita osteneala..Sa fac direct medicina nu ma incumet si sa fiu sincera nici nu cred ca mi s ar potrivi. Cu siguranta facultatea(asta daca pana la urma ajung acolo, desi eu sper si imi doresc) o v oi face la zi.Inca o intrebare am pentru mishar: cum se face admiterea la o astfel de facultate? Va multumesc mult inca o data.
0
07-06-2009, ora 21:13
mishar
Nu este medic/terapeut
mishar
Scuze sorinb22, am fost acida :)).
Pt. vicky90 http://www.univermed-cdgm.ro/
0
25-11-2010, ora 13:49
DanielHerghea
Nu este medic/terapeut
DanielHerghea
Buna ziua!
Reprezint o societate de selectare si plasare a fortei de munca in Italia. Am o oferta bogata de locuri de munca pentru asistente medicale in sistemul sanitar italian. Va pot ajuta in vederea obtinerii examenului de limba italiana si inscrierea in colegiul IPASVI din Italia. Pentru mai multe detalii si informatii sunati la numarul de telefon: 0742423230 sau 0767276942 (Daniel Herghea).
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.