ASLO valoare de 398

15-02-2017
Mara Dijmarescu
Nu este medic/terapeut
Mara Dijmarescu
Buna seara,
Sotul meu a fost operat de hernie de disc lombara in 2015, in urma unor mici sicane din partea nervului sciatic am decis sa ne vedem cu medicul care l-a operat. Din punct de vedere al operatiei totul este in regula, medicul i-a aratat ca osul este perfect sudat si nu se pune in dicutie vreo problema. Asadar, ne a recomandat sa efectuam cateva analize, mai exact VSH, Proteina C reactiva, Fosfatza alcanina, ASLO si fibrinogen.
Am efectuat analizele, iar rezultatele peste medie au fost la VSH-16 (limita fiind 15) si cel mai ingrijorator a fost rezultatul ASLO 398 (<200). Ce imi recomandati, este ingrijorator?
1 comentarii
0
16-02-2017, ora 19:04
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Testele recomandate ar putea evidentia o eventuala evolutie spre infectie post-operatorie, dar nu stiu ce cauta ASLO printre ele.
ASLO (anti-streptolizina O) este un test care evidentiaza in dinamica prezenta si contactul pacientului cu streptococul beta-hemolitic si se foloseste in aprecierea riscului de declansare a unui RAA (Reumatism articular acut) la copii in urma infectiei amigdaliene.
Relevanta lui in interventia pentru discopatie lombara este - in acest caz - discutabila, mai ales ca infectiile post-operatorii sunt generate de bacterii nozocomiale / asociate actului medical, de regula stafilococul auriu, nu streptococul.
Nu cred ca aveti motive de ingrijorare din acest punct de vedere. Din 2015 pana acum o infectie ar fi evoluat simptomatic. Datele de laborator sunt o imagine de moment a biologiei corpului, nu parametri ficsi ca la un motor diesel. VSH este un indicator de inflamatie fluctuant si nespecific (numai in crizele acute de matreata nu creste) iar valorile normale difera functie de metoda de masurare si laborator, dar o abatere de 1 mm nu are semnificatie.
Urmele posibile ale unei faringite streptococice, chiar daca ar fi cazul, nu pot influenta operatia facuta acum aproape 2 ani, ci pot favoriza expunerea la virozele de primavara, eventual.
Cu stima
SL Univ Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.