asm la efort fizic??

28-01-2011
cristina_letea
Nu este medic/terapeut
cristina_letea
Buna ziua, va scriu in legetura cu o problema cu care prietenul meu se confrunta de cativa ani buni(de la 16ani) si anume o alergie foarte urata la efort fizic. A fost la multi medici si nu s-a rezolvat nimic.
Ca si manifestari in momentul in care merge la alergat sau merge la fotbal dupa 10 minute de alergat se declanseaza alergia...care m-i se pare foarte grava in sensul ca ii apar pe tot corpul umflaturi, nu mai vede bine si respira foarte greu.(trebuie sa ne oprim, ia claritin si ii trece cam in 30 min). A fost la multi alergologi.insa ultima oara a fost la medicul de familie care ne-a spus ca s-ar putea sa fie asm la efoart fizic nu alergie.Nu mai stim ce sa credem.Am face orice sa isi revina deoarece mereu trebuie sa fie cu claritinul dupa el, asta nu ar fi asa o problema daca nu am de multe ori senzatia ca se sufoca si ca pateste ceva langa mine si nu stiu ce sa fac!!!:((((
Suntem destul de tineri (24 ani )si ma gandeam ca nu ne-am priva de miscarea zilnica plus ca ne place dar alergiile astea sunt ingrojitoare si ne taie tot cheful!
As fi foarte recunoscatoare daca as primi un sfat ce sa facem si la ce doctor am putea merge, ce analize si unde ar trebui sa le facem. Prietenul meu este donator de sange si daca avea ceva grav ma gandesc eu ca cei de la recoltari ar fi spus asta!
Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
28-01-2011, ora 20:41
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Exista astm indus de efort.Va recomand sa mergeti la Sp. de Pneumopftiziologie din orasul dvs. si sa faca niste probe ventilatorii.
0
30-01-2011, ora 14:29
loki1978
Nu este medic/terapeut
loki1978
de un an de zile scuip tot timpul. daca e prea frig sau prea cald imi vine sa ma sufoc si am si secretii nazale, mai ales la frig. probabil am astm bronsic. cine e bun sa mi recomande un tratament. multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.