Aspect cicatrice operaţie

30-09-2012
0rhideea
Nu este medic/terapeut
0rhideea
Bună seara!
În urmă cu aproape 4 luni am fost operată de triplă artrodeză şi fractură de astragal. Am sesizat, de câteva zile, că locul operaţiilor (zona cicatricilor) este caldă, uneori chiar fierbinte. Precizez că nu am temperatură, sunt doar puţin răcită.
O altă problemă: mi s-a dat voie să calc (având numai orteza recomandată, gen cismă), după trei luni de la operaţie, când mi-a fost scos aparatul gipsat. Când calc, mă doare glezna în faţă, călcâiul şi genunchiul Genunchiul am impresia că mi s-a şi răsucit puţin. Ce ar trebui să fac? Mi s-a spus să vin la control în a 5-a şi a 6-a lună cu radiografii de control.
Mai pot face tomografie şi / sau rezonanţă magnetică nucleară, cu şuruburile care-mi fixează glezna?
Vă mulţumesc pentru răspunsurile pe care le aştept cu nerăbdare.-
Numai bine!
1 comentarii
0
30-09-2012, ora 12:49
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
orice semne locale de infectie (semne clasice: rubor, calor, dolor) trebuie investigate. examen de laborator: CRP, leucocite si examen fizic la un ortoped.
intr-o masura dupa 3 luni de imobilizare durerile locale sunt normale, insa fara examen fizic nu se poate aprecia daca acestea se incadreaza in limita normalului, daca sunt din cauza unei inflamatii, tromboze sau noi leziuni
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.