astigmatism hipermetropic

19-05-2012
leta elena
Nu este medic/terapeut
leta elena
buna ziua
acum 3 ani am efectuat un control oftalmologic si am fost diagnosticata cu hipermetropie mica +0, 75stangu si +!.25 dreptu si am purtat ochelari timp de 2 ani.Dupa 2 ani am schimbat dioptria stanga la +1, 25.In urma cu 3 saptamani am schimbat locul de munca si am descoperit ca nu vedeam inscrisurile foarte mici, am facut un nou control si am specificat problema.am fost diagnosticata cu astigmatism hipermetropic simplu si m-ia recomandat lentila cilindrica +0, 25 la ambi ochii.problema este ca tot nu vad scrisul mic si uneori ma doare ochiul stang si de cele mai multe ori am senzatia ca ochii mei refuza sa priveasca prin lentile si ma fortez iar la sfarsitul zilei ma doare capul si am senzati de voma. Intrebarea mea este oare am fost diagnosticata gresit?
1 comentarii
0
20-05-2012, ora 10:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Cele doua prescriptii sunt foarte diferite. Si eu am avut pacienti care au purtat ochelari facuti dupa prescriptii gresite. Poate nu o sa-ti vina sa crezi, de curand, am consultat o pacienta care a purtat ochelari necorespunzatori timp de 7 ani( cand am intrebat-o de ce nu a mai consultat si alt oftalmolog mai ales ca nu vedea foarte bine dupa ce a primit ochelarii, mi-a zis ca a avea incredere in oftalmolog si nu avea bani sa faca alti ochelari), am mai avut un pacient care a purtat ochelari dupa o prescriptie gresita timp de aproape 30 de ani, unele prescriptii gresite fiind facute la clinici cu pretentii.S-a facut examen oftalmologic cu cicloplegie? Daca nu, iti recomand sa faci.Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.