Astigmatism Hipermetropic Compus

19-07-2015
Flaviu 12
Nu este medic/terapeut
Flaviu 12
Buna ziua,
In urma cu 1 an am fost diagnosticat cu Astigmatism Hipermetropic Compus iar medicul mi-a prescris urmatorul ochelar:OD:SF:+0.50, CYL:-1.25, AX:175; OS:SF+0.25, CYL:-1.00, AX:175 dar nu ma pot obisnui cu el(ametesc, ma doare capul, nu ma pot concentra) iar fara imi obosesc foarte tare ochii.(in special la laptop sau Tv).In ultimii ani am fost la cele mai bune cabinete oftalmologice din Timisoara iar fiecare medic modifica cilindru sau axul cate un pic si spunea ca trebuie sa ma obisnuiesc cu ochelarii insa imi este imposibil.Credeti ca poate fi ceva de natura neuronala?Credeti ca operatia m-ar ajuta?
2 comentarii
0
05-02-2016, ora 10:25
ionelaa28
Nu este medic/terapeut
ionelaa28
Bună ziua.as dori sa ne răspundă şi noua cineva de specialitate aici.este posibil de la astigmatism sa ai ameteli zilnice cu stări de rau şi dezechilibru.am astigmatism cu minus 1, 50 la ambii ochii şi am vertij de 3 ani.si nu reuşesc sa descopăr cauza.toti dr ma muta de la unu la altul.imi da tratamente fiecare pe specialitatea lui dar nici un rezultat.nu mai fac fatza.vreau sa ştiu dacă astigmatismul da ameteli continuu.
0
15-02-2016, ora 10:49
Dr. Cristescu Razvan
Oftalmologie, Ploiesti
Dr. Cristescu Razvan
Nu prea are cum sa fie de la astigmatism. Mai probabil ceva in sfera ORL (urechea interna).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.