astigmatism miopic compus si miopie medie

27-10-2010
elena 29
Nu este medic/terapeut
elena 29
Buna ziua

Sotul meu are 28 de ani si acum aprox 4 ani a descoperit ca are probleme cu ochii
OD-astigmatism miopic compus SF -0, 50 Cil -1, 25
OS-miopie medie -2, 00
As dori sa stiu daca este posibil sa fi avut probleme din copilarie si parintii lui sa nu-si fi dat seama, si daca defectul poate evoulua cu timpul?
Precizez ca sunt insarcinata in 7 luni si vreau sa stiu daca copilul nostru il poate mosteni(daca este genetic)
Multumesc
4 comentarii
0
04-11-2010, ora 10:16
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Miopia debuteaza de obicei in perioada scolara, astigmatismul este prezent de la nastere ( este consecinta unei anumite conformatii corneene). Frecvent, viciile de refractie se mostenesc. Ce fel de gene va mosteni copilul dumneavoastra, nu stiu. Se spune ca in viitor s-ar putea face o harta genetica antenatal si se poate afla predispozitia pentru diverse afectiuni. Ce putem face astazi? O sa va recomand un consult oftalmologic pentru determinarea dioptriilor copilului la 6 luni postnatal, cu autorefractometru pediatric(PulsOptix), la 3 ani, 6 ani si apoi la un 1 an sau 2 ani si daca este nevoie corectie optica precoce. Numai bine
0
04-11-2010, ora 10:17
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS: Miopia mai poate evolua, dar avand in vedere ca este o miopie mica, nu foarte mult.
0
04-11-2010, ora 16:02
elena 29
Nu este medic/terapeut
elena 29
Buna ziua

Va multumesc pt raspuns si pt sfaturi!
0
03-12-2010, ora 12:30
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
citeste PlusOptix...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: