astigmatism sever copil 2 ani

06-04-2015
medeeea
Nu este medic/terapeut
medeeea
Buna ziua,
Sunt mama unei fetite de 1 an si 11 luni diagnosticata in urma unui control cu Astigmatism mixt (dupa cyclopegie):
OD sfera +2, 75/cilindru -4, 50/ax10,
OS sfera+2, 75/cilindru-4, 75/ax170
I s-au prescris lentile:
OD sfera+0, 75/cilindru-3, 25/ax10,
OS sfera+0, 75/cilindru-3, 75/ax170
Am marea rugaminte sa ma lamuriti daca in timp astigmatismul este posibil sa creasca si cat de mult.
In cazul in care va purta ochelarii de corectie va reusi cu certitudine sa obtina o vedere 100/100, va avea o viata normala, poate face sport sau activitati ce necesita o acuitate buna?
De asemenea daca sunt persoane ce au un astigmatism la fel de sever am rugamintea sa ma lamureasca ce vede mai exact fica mea, care sunt limitarile, celelate consecinte ale acestui diagnostic( dureri de cap, etc), daca ochelarii sunt vitali in afara de citit si alte activitati ce necesita o acuitate buna.
Exista lentile de contact atat de mari? operatia cu laser la maturitate poate corecta un viciu atat de mare?
Va multumesc din suflet.
4 comentarii
0
08-04-2015, ora 20:09
Dr. Cristescu Razvan
Oftalmologie, Ploiesti
Dr. Cristescu Razvan
Trebuie sa poarte corectia prescrisa. Acest lucru ii va creste sansele sa obtina o vedere de 100% cand va fi mai mare. Dioptriile se mai pot modifica. Sa ii faceti un control o data pe an.
0
08-04-2015, ora 20:36
medeeea
Nu este medic/terapeut
medeeea
Va multumesc mult pentru raspuns.
Cu mare aproximatie, cam cate dioprii se pot adauga pana la maturitate cand poate face operatie?
Din experienta dvs, sunt si cazuri in care numarul dioptriilor se pot reduce?
0
14-04-2015, ora 12:32
medeeea
Nu este medic/terapeut
medeeea
V-as ruga sa imi spuneti care este maximul de dioptrii in cazul lentilelor cilindrice.
Va multumesc!
0
17-04-2015, ora 23:44
Dr. Cristescu Razvan
Oftalmologie, Ploiesti
Dr. Cristescu Razvan
copilul are un astigmatism destul de mare, nu cred ca va ajunge sa fie mai mare de atat. Cele mai mari valori de astigmatism constitutional pe care le-am vazut sunt cam de 6 - 6.5 dioptrii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: