astigmatism si hipermetropie la 12 ani

10-05-2008
carmenf
Nu este medic/terapeut
carmenf
Baietelul meu are astigmatism si hipermetropie cu urmat.valori :od+3.25+1.5;91si os:+3.5+0.75;101 fao aspect normal
vod=1fc;vod=0.9fc?puteti sa-mi spuneti despre ce e vorba, cat de grav este, avand in vedere ca nu prea poarta ochelarii doar cand sunt eu cu el, poate sa-si corecteze vederea ?am observat ca-i cresc dioptriile, si nustiu ce sa mai fac sa-l conving sa poarte ochelarii.
2 comentarii
0
01-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Este vorba despre AO/ Hipermetropie medie ;Astigmatism hipermetropic; OD/ Ambliopie usoara( OD vede putin mai slab, probabil ca nu se mai poate obtine o vedere de 100%;0, 9 este echivalentul a 90%); ochelarii trebuie purtati permanent intrucat copilul nu vede bine nici la aproape, nici la distanta; Nu o sa mai creasca foarte mult valoarea dioptriilori, insa o sa aiba nevoie permanent de corectie( ochelari, lentile decontactchirurgie refractiva), iar presbiopia care apare la 40 de ani, in cazul copilului dumneavoastra, o sa apara mai devreme de 40 de ani( ochelari pentru citit cu o dioptrie convexa) ; Daca nu mai vrea sa poarte ochelari, dupa 18 ani, ne putem gandi la o corectie chirurgicala( chirurgie refractiva);lentile de contact, eu prescriu mai frecvet dupa 14 ani, consider ca atunci copilul intelege clar ce inseamna portul lentilelor de contact; numai bine
0
19-02-2011, ora 11:35
ionutz93
Nu este medic/terapeut
ionutz93
Buna ziua.Am 18 ani si port ochelari de la 5 ani(din cauza unui accident), avand o dioptrie +6.De atunci pana acum nu sa schimbat dioptria dar vad mai rau cand e putina lumina.De 1 an port lentile de contact caci am devenit dependent de ochelari de la 16 ani(doar atunci cand citesc sau stau la calculator).De la accident s-a inrautatit vederea si ochiul stang apropiindu-se de nas, am avut o operatie la 6 ani pentru a readuce ochiul la pozitia lui initiala,.Operatia a reusit dar de atunci cand ma concentrez(focalizez ochii) ochiul stang se duce un pic spre nas.Cand port lentile de contact nu focalizez ochii asa tare.Vreau sa ma sfatuiti ce sa fac??Sa port lentile de contact, sa-mi fac operatie(daca e posibil)sau sa port ochelari(cu subtiere si tratament)Va rog frumos ajutati-ma.Multumesc pentru atentie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  •