astm alergic?

01-10-2014
alergii
Nu este medic/terapeut
alergii
buna seara am si e o tusa seaca de ceva vreme si numa stiu cum sa scap de ea ! prima data am crezut ca am ceva la plamani am fost la pneumolog si mi-a dat tratament pentru pneumonie interstitiala, apoi a vazut ca nu imi trece m-a trimis la orl de acolo mi-a zis ca am rinita alergica si faringo laringita subacuta mi-a dat si de la orl 2 retete apoi m-a trimis la gastro am luat si de acolo tratament pentru reflux gastroesofagian... nici de acolo nu mi-a trecut parerea mea este ca din cauza rinitei alergice imi irita gatu si imi vine sa tusesc... ce ar trebuii sa fac mai exact ? multumesc !
1 comentarii
0
03-10-2014, ora 10:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 pe forum ami sunt postate raspunsuri la Boli ORL si la simptome nas-gat-urechi
acolo gasesti raspuns la toate intrebarile
2. pentru a vindeca tusea din gat
e necesar sa tii regim alimentar fara acru, sucuri, fructe citrice.. care irita faringele
se fac inhalatii, gargara, aerosoli, aromoterapie..si se folosesc substante uleioase pentru mucoasa faringiana( ulei de catina, vit A uleioasa, faringo-sprey. voseptol de supt s.a)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  •