astm bronsic

23-02-2012
maria50
Nu este medic/terapeut
maria50
Buna seara.Va scriu petru mama mea care are 52 de ani si este astmatica.Ea ca tratament pricipal facut in peroadele de raceala si cand se simtea mai rau a fost cortizonul si miofilinul, pe langa spray_ul Berodual.Problema este ca acum ea a ajuns sa cortico dependenta si are impresia ca numai daca face aceasta injectie poate sa respire si acuza ca simte o strangere mai puternica undeva in zona coastelor.Totodata ea intra mai mult in atac de panica si nu ne dam seama daca intr_adevar ii este rau, ea spunand ca ii este frica sa ramana fara aer.As dori sa mai spun ca miofilinul si prednisonul sunt medicamentele ei de baza si le ia de cel putin 15 ani si vreau sa va spun ca au distrus_o:dintii, unghiile i-au cazut si in plus imunitatea ei este zero.Daca ati pute asa ne ajutati cu un sfat v-am fi recunascatori.Va multumesc.
2 comentarii
0
23-02-2012, ora 22:58
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
-cand a fost ultima oara la medic si ce investigatii a facut?
-prednisonul nu este un medicament de luat pe viata, exista tot felul de alte medicamente folosite in astm, care nu au
efectele adverse ale prednisonului.
-consultati un medic pneumolog.
0
16-03-2012, ora 13:40
rus_ralu
Nu este medic/terapeut
rus_ralu
Buna ziua,

Mama mea are astm bronsic si se simte rau deoarece nu stie cu ce sa se trateze pentru ca nu suporta spray-urile pentru astm. Va rog daca se poate sa imi recomandat un tratament pentru astm bronsic care sa nu contina spray-uri. Mentionez de asemenea ca mama mea a fost operata la granda tiroida in urma careia aceasta i-a fost scoasa in intregime si mai este si cardiaca. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: