astm bronsic????

24-05-2013
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna.am 42 ani si am fost diagnosticata cu astm bronsic incipient..acum un an.am luat symbicort160...si zenaro un antialergic, timp de o luna de zile...pe urma am fost la control dupa trei luni cand am avut din nou neplaceri.problema e ca nu ma sufoc, nu am probleme de respiratie ci simt o apasare in piept, iar bronhiile secreta f mult mucus.am facut o pauza de fumat, vreo 4-5 luni, iar in februarie anul acesta m-am apucat iar.la ultimul control mi s-a dat tratament pt 4 luni cu symbicort.am luat 2 si am intrerupt pt ca ma simteam bine..acum de o saptamana la schimbarea de temperatura vremea fiind rece si umeda, mi s-a declansat din nou acel disconfort de apasare si durere in piept, plus o durere in spate in zona plamanilor..e astm bronsic, sau o bronsita cronica.???va trebui sa renunt din nou la fumat desi fumez f putin.si sincer nu reusesc sa renunt de tot...am inceput sa iau symbicort din nou..intrebarea mea e..va trebui sa iau in permanenta acest bronhodilatator, sau exista si alte tratamente.se poate vindeca sau e incurabila aceasta boala????
2 comentarii
0
25-05-2013, ora 19:19
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
astmul bronsic necesita tratament initial de 1 an de zile cu ajustarea dozei in functie de simptome si spirometrie. Astmul bronsic se controleaza, nu se vindeca si daca luati tratamentul corect, puteti ajunge sa nu mai aveti nevoie de tratament decat la nevoie. Multa sanatate!
0
17-05-2016, ora 12:09
79cosmin
Nu este medic/terapeut
79cosmin
Buna ziua. Sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi, am o problema veche de 2 luni care-mi afecteaza viata dramatic si nu reusesc sa-i dau de capat. Am o dispnee care se manifesta atunci cand stau in picioare si este multa mai usoara sau dispare atunci cand stau intins sau noaptea cand dorm. Sunt fost fumator (m-am lasat acum 2 luni cand a inceput problema), am fumat 1 pachet pe zi timp de aproximativ 15 ani. Am dureri in piept si ocazional (o data pe saptamana) expectorez/scuip cate un dop de mucus gri-verde dupa care durerile inceteaza insa dispneea persista intr-o oarecare masura. Fericirea nu dureaza mult ci doar cateva ore, cel mult o zi dupa care o iau de la capat. Am fost internat o saptamana la pneumologie si am primit hemisuccinat iv si m-am simtit foarte biune dar la 2 zile de la externare am picat inapoi. Am fost diagnosticat cu inceput de astm bronsic (treapta I) dar avand in vedere severitatea simptomelor am tot primit gradual tratament si acum am ajuns sa iau Foster (3x2pufuri pe xi), Ipravent (la nevoie... adica doza maxima pentru ca tot timpul am nevoie), singulair (o pastila seara), eurespal (2/zi) si aerius (1 pastila seara) precum si aerosol cu dexametazona si uleiuri de eucalipt, menta, pin, etc.
Am facut si analize de sange, radiologice, CT, bronhoscopie... toate ies buna. Cu toate cele de mai sus starea mea nu se inbunatateste si in general sunt mai rau pe zi ce trece.
Puteti va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac? (mentionez ca am facut multe spirometrii si sunt toate foarte bune)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.