astm bronsic infecto alergic

17-04-2008
konstantinox
Nu este medic/terapeut
konstantinox
Buna ziua! Ma numesc Cristina, am32 de ani, de mica sufar de astm bronsic infecto alergic cu eliminare de sputa, am urmat nenumarate tratamente cu antibiotice(la ora actuala elimin sputa multa).Din vara anului 2007 urmez un tratament cu Seretide 50-250.Racesc foarte des(frisoane, dureri de spate, temperatura). A-si dori sa-mi spuneti daca exista un tratament pentru a stopa sau a diminua excesul de sputa? Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
20-04-2008, ora 00:00
fonic
Nu este medic/terapeut
fonic
Buna seara!Si eu am o problema similara, care a aparut in urma a 2 operatii de polipoza nazala recidivanta.Acum folosesc Seretide (din 2005)50/100, dar cele mai mari probleme le am din cauza secretiilor foarte viscoase si extrem de greu de eliminat chir daca ma fortez sa tusesc.Am incercat cu sirop de patlagina, tinctura de muguri de plop si sinupret pentru a fluidiza aceste secretii, dar nu cu rezultate satisfacatoare.La tine se pare ca este tocmai pe dos, se elimina usor, dar foarte multa secretie.Cred ca este un lucru bun, pentru ca nu este tocmai placut sa stai cu plaminii incarcati de sputa si sa nu o poti elimina.Poate fi de folos in cazul tau, aparatul Salin care este fabricat la Buzau, gasest toate detaliile pe net.Multa sanatate si astept sa vedem daca sfatul meu a fost util.Nicu
0
04-05-2008, ora 00:00
abiburiba
Nu este medic/terapeut
abiburiba
Sint in aceeasi situatie cu cele doua cazuri. Iesiti fara probleme din criza bronhospastica obstructiva numai daca veti face un diprophos intramuscular o data la 30 de zile in cazul in care mai este nevoie, dar dupa prima injectie in cel mult 4-8 zile sinteti in forma.Dar atentie ca nu trebuie sa mincati sarat pt ca veti avea o retentie mare de apa si trebuie sa consumati mult lapte pentru ca hidrocortizonul va lasa fara mult calciu in oase. Am facut sute de tratamente prin toata tara (cumparati-va inhalatorul cu sare de la praid, gasiti pe internet toate amanuntele) si am ajuns in cele din urma la rinosinuzita bilaterala alergica cu doua operatii de polipoza, BPOC (BRONHO-PNEUMONIE-OBSTRUCTIVA-CRONICA ) si astm bronsic alergic. Feriti-va de frig, dusmanul de moarte al asmaticilor precum si de fum, detergenti, aburi, mucegai, deodorante, detergenti lichizi(detartrant, clor, ...) si acum ca vine vara mincati fructe si legume stati la soare si faceti tratamente cu IMUNACTIV de la WALMARC , multa echinaceea, ceai de patlagina si cimbrisor. Aveti grija la greutate, ca un efect al unei boli eliminat, atrage de la sine alte probleme de sanatate. Mult succes. Daca nu aveati miros si gust le va rezolva si pe acelea dar feriti-va de frig si restul lai sus enuntat. leontina, constanta
0
12-08-2022, ora 20:22
adrian87n
Nu este medic/terapeut
adrian87n
Vezi Montelukast e foarte bun
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: