Astm bronsic infecto-alergic sau...ALTCEVA

14-01-2013
Anielle
Nu este medic/terapeut
Anielle
Va rog frumos cu un raspuns, sunt disperata!

Am fost diag.acum 20 de ani cu astm bronsic infecto-alergic, am luat tratament in toata aceasta perioada, doar ca in ultimele 6 luni starea mea s-a agravat si nu mai raspund la tratament de nici un fel (singulair, seretide, symbicort..).
Am ajuns sa respir la capacitate de 40 %, am secretii pulmonare tot timpul suprainfectate(purulent galben), stare de sufocare (lipsa aer), acum sunt cu Medrol de aprox. 1 luna in urma unui tratament si cu Sulcef, cand am facut si ultimul CT cu rezultatul 'ADP cu diam.axial scurt 7 mm precarinara(aparent sechelara), cativa ganglioni de cativa mm in fer.aopulmonara, in rest fara adenopatii importante mediastinale, axilare..'

Ce sa mai fac???
...tin sa precizez ca am facut si fibroscopie cu urmatorul rezultat 'evidentiaza fistule oarbe acoperite cu secretii purulente pe ambele teritorii bronsice si compresie extrinseca prin masele ganglionare pe teritoriu drept'
Analizele BK, fungi, flora...bune(nu am TBC).

Va multumesc anticipat !
1 comentarii
0
26-08-2019, ora 20:27
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Probabil nu ați primit un tratament corect pentru astm de la început sau nu ați fost dumneavoastră compliant. Modificările actuale sunt cronice și ireversibile. Probabil aveți nevoie de oxigenoterapie la domiciliu și mai încercați la alt medic pneumolog pentru tratament. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.