Astm sau alergie?

03-06-2016
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna seara,

Am de ceva timp o senzatie de apăsare pe piept urmata de o tuse seacă. Câteodată aceasta criza..care persistă cu precădere seara sau cand sunt afara in praf, este urmata de o senzatie de cădere în gol..asa simt in dreptul gâtului- pieptului. Mai am momente de nas înfundat, secretii apoase, strămutat si mancarime ochi. Medicul de familie spune ca este posibil sa am alergie la praf, dar am tot citit pe net si aceasta senzatie de apăsare si tuse sunt mai caracterizante pentru astm decat alergie. Cum decurge un control la alergolog? Se face si un test pentru astm inclus in consultatie?

Multumesc,
Gabriela
1 comentarii
0
10-06-2016, ora 08:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un organism intoxicat sau care are intoleranta la lactate, gșluten.. este predispus sa faca Alergii care pot fi de diverse forme.. cutanate, rinita alergica sau astmă..sau toate odata... important este sa cauti si sa tratezi cauza.. nu doar rinita sau astmul
2 din cele descrise.. cred ca e cazul de consult ORL.. dar si de consult la gastrologie..fiindca o esofagita de reflux.. poate da senzatii neplacute de apăsare pe piept urmata de o tuse seacă. din cauza acidului gastric
despre asta am mai scris mult pe forum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  •