Astm sau nu?

22-01-2008
Ramonne
Nu este medic/terapeut
Ramonne
Din luna septembrie a anului trecut am probleme cu respiratia - respiratie greoaie, usoara durere in piept, tuse cu expectoratie dar si seaca (uneori "magareasca"). Acum cativa ani am avut o pneumonie interstitiala si de atunci am ramas cu un wheezing in piept atunci cand inspir. Aceste simptome se agraveaza in prezenta aerului conditionat sau in anotimpul rece. Insa din septembrie pare a fi o raceala continua - cu tuse, nas infundat si durere in piept, usoara ameteala in frunte. Am mers la un doctor pneumo care mi-a pus un prin diagnostic - pneumonie trenanta. Am facut tratament cu Singulair, apoi cu antibiotice si nici un rezultat. Pe radiografie spunea ca se vad cateva "puncte" de la o raceala mai veche. Testele care masoara volumul de aer inspirat/ expirat eu iesit ok. Dupa aceea am marturist ca am pisica acasa si s-a decis ca e alergie la pisica. De doua luni fac tratament cu Seretide 250. Durerea din piept m-a mai lasat. Am facut de curand in test complex pt. alergeni de tot felul (vreo 20) si s-a dovedit canu sunt alergica la absolut nimic. Poate fi astm sau nu? Ce investigatii mai pot face pentru a ajunge la o concluzie si a scapa de aceasta stare. Multumesc.
1 comentarii
0
04-02-2008, ora 00:00
anca_b
Identitate neconfirmată
anca_b
Medicul pneumolog poate preciza, pe baza spirometriei, daca este vorba de un astm bronsic. Ti-as recomanda un nou consult pneumologic si un consult ORL, pt ca simptomele pe care le descrii se pot intalni si in sinuzite.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.