Atac de panica?

21-05-2008
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
Buna ziua, as dori sa va intreb cum pot scapa de atacurile de panica. Ma numesc Mitrache Adrian am 24 de ani si sunt din Bucuresti. Totul a inceput in noiembrie 2007, cand am fost la dentist, iar medicul de acolo mi-a gresit ramura la anestezie si mi-a anesteziat tot gatul.M-am speriat f. tare, aproape ca am lesinat. Dupa ce a trecut anestezia nu mi-a fost rau, iar atacurile de panica au urmat cam la 2 zile(transpiratii la nivelul palmelor, greutate in respiratie, nod in gat, ameteli si in 2 saptamani am slabit aprox. 12kg).Am chemat salvarea care mi-a facut un calmant si mi-a zis ca am atac de panica. Am reusit sa mai trec peste, dar in locuri aglomerate mi se face rau, am momente in care ma simt slabit de puteri si simt ca nu pot sa respir bine, simt o greutate in piept si imi transpira palmele si imi apare acel nod in gat. Analizele de sange mi-au iesit bune, iar testul de tiroida a iesit bine. Medicamente am luat Sedocalm, Extraveral, Calciu, Magneziu si Vitamax. Ce ar trebui sa fac sa scap de aceste simptome? (am fost si la un psihilog, dar cred ca era extrem de incepator, mai bine ma pricepeam eu ca ea).Va multumesc
116 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
21-05-2008, ora 00:00
user_nou
Nu este medic/terapeut
user_nou
Daca afli ceva, te rog sa postezi. Si eu trec prin ceva asemanator.
0
21-05-2008, ora 00:00
ingrid_as_angel
Nu este medic/terapeut
ingrid_as_angel
Buna Kenzo. Inteleg prin ce treci. 3 ani de zile m-au chinuit aceste atacuri de panica. E bine ca medicii si-au dat seama ce ai. La mine intai s-a spus ca e de medicina interna (stomacul, caci aveam greturi permanente), apoi ca ar fi caderi de calciu, si uite asa am luat o groaza de pastile 1 an fara sa am ceva. Sfatul meu sa stii ca este un psihiatru. Nu trebuie sa te sperie cuvantul psihiatru caci atacurile de panica sunt de fapt un dezechilibru chimic. Din cate am inteles...serotonina. La psiholog ti se va spune permanent ca e chestie de vointa. Si sincera sa fiu eu sunt o persoana f ambitioasa dar atunci cand imi era rau, nu mai aveam ce face cu vointa. Am luat tratament cu Cipralex (1 seara) si acum nu mai am acele atacuri de panica. Inca am anumite palpitatii cand stiu ca trebuie sa plec la un drum lung mai ales pe cadura si in mijloacele de transport, dar macar acum traiesc din nou. Bafta multa!!! Si speranta caci se vor rezolva.
Ingrid
0
21-05-2008, ora 00:00
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
ingrid_as_angel imi poti recomanda un psihiatru bun?
0
24-05-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Ingrid_as_angel,

Poate psihologul respectiv se referea la vointa lui (sau a ei), mai stii?!

Acum, lasand gluma la o parte, de regula intensitatea vointei nu este afectata in tulburarile de anxietate, dimpotriva chiar, aceasta atinge adesea cote suficient de ridicate pentru a declansa singura o stare accentuata de incordare psihica. Cu alte cuvinte, in momentele premergatoare atacului de panica, si mai multa vointa suprapusa peste tensiunea deja existenta conduce la... stii deja.

Cautati un psihoterapeut cu experienta in tratarea atacului de panica. Rezultatele, daca terapia este eficienta, apar dupa primele sedinte.

Sanatate multa!
0
24-05-2008, ora 00:00
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
multumesc mult pentru sfaturi!
0
25-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
cei care nu sunt in cauza nu inteleg prin ce teroare trece un individ cu astfel de simtome.pe mine ma apuca drecii numai cand ii aud pe altii ca tre sa ai vointa.la naiba cu ea.intr-adevar, sunt dezechilibre hormonale, de substante care se secreta fie excesiv (adrenalina), fie insuficient sau deloc(serotonina, acele endorfine, raspunzatoare de starea de bine a organismului.
psihologi si psihiatrii sunt multi dar pseudo.nu-mi ajung degetele de la maini si picioare sa-i numar pe la cati am trecut.incompetenta si lipsa de interes ii caracterizeaza.si-apoi, te mai iau si peste picior si te fac sa te simti o nulitate.la ei intri vaca si iesi si mai vaca...
nu se mai pune pret pe viata omului. asa ca, la groapa cu noi...
0
25-05-2008, ora 00:00
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
lechat,

si ai reusit sa iti revii? daca da, cum? ceva detalii te rog!
0
25-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
kenzo

nu am reusit sa-mi revin deoarece circumstantele sunt potrivnice mie.suferinta mea dureaza de peste 20 de ani.am incetat sa cred ca-mi voi mai reveni vreodata.boala asta e un flagel care ti se cuibareste in suflet si de care nu mai poti scapa daca nu ai o sustinere morala macar.
pastilele si psihoterapiile sunt frectie la picior de lemn.bani cheltuiti degeaba si pierdere de timp cu niste indivizi care isi testeaza cunostintele pe tine.aplica tactici invatate de la altii si care devin paradoxale cu cazul fiecarui pacient in parte.
0
25-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
kenzo

poate cazul tau nu e atat de disperat...si mai ai sanse de supravietuire daca iti place viata.
0
25-05-2008, ora 00:00
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
lechat,

Eu mi-am revenit mult fata de acum 8 luni de cand a inceput totul. Adica pot sa plec cu masina singur, pot ies afara singur. Doar ca mai simt ca ma sufoc uneori, mai am ameteli si umblu cu extraveral dupa mine.
0
26-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Lechat ! De ce boala suferi de 20 ?! de ani ? Atacuri de panica ?..Intr-adevar prin vointa oarba nu se poate vindeca o boala, ea trebuie directionata spre adoptarea unui stil de viata care sa duca la ameliorarea simptomelor, asta se poate !
0
26-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
kenzo

asta se numeste agorafobie (frica de spatii vaste, de aglomeratie)si se manifesta exact asa:cu senzatie de sufocare, lesin, etc.nu cred ca faci mare lucru cu extraveral.
din experienta proprie iti spun ca agorafobia se vinedeca foarte greu.si eu prezint aceleasi simptome, de-abia ajung la servici si de aici acasa.e o corvoada pentru mine...
0
26-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
stevens

eu le am cam pe toate, s-au adunat uite asa, la mine, de s-au facut ciorchine.fobii, obsesii cu nemiluita, atacuri de panica nonstop pana la teroare, depresie majora, anxietate generalizata...iti mai spun? crize de spasmofilie cu parestezie totala.cred ca e suficient pentru un om ca sa-si doreasca moartea.asta nu e viata! e tortura psihica.cica:scapa cine poate!...hm, si cand ii aud pe unii ca viata e frumoasa!?...merita traita, floricele pe campii hai sa le-adunam copii.. aiurea! sa speram ca se va intoarce roata.fie ca aceasta perioada de gratie specifica oamenilor, , normali"sa ne fie noua destinata la un moment dat.oare??? cata sfidare si ignoranta!
1
26-05-2008, ora 00:00
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
lechat,

de exemplu atunci ca iau extraveral kiar daca sunt in locuri aglomerate, imi revin destul de repede cam 15 minute. Iar chestia asta cu ameteala o am si in casa sau in afara nu conteaza, ma apuca din senin. Ameteala si simt ca ma lasa picioarele.
0
26-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Lechat eu nu spun ca viata e neaparat frumoasa ci ca TREBUIE sa incercate TOATE mijloacele pt a fii in limite cat de cat normale ! Toti am avut aceste simptome diferenta e durata si intensitatea ! Din moment ce nu cedeaza inseamna ca nu s-a mers la cauza lor ! Parerea mea..urmeaza cat mai multe sfaturi de mai jos(tratamente pt agorafobie..) plus reflexoterapie..
0
27-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
kenzo

daca extraveralul iti face bine, atunci e ok.mie nu-mi face bine nici o pastila. le-am incercat pe toate.chiar si ptr epileptici si am dat in benga.era sa sar parleazu din cauza unei tampite de doctore care a facut teste pe mine cu pastile ptr schizofrenici.atunci am facut si parestezie.
0
27-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
stevens

toti ati avut aceste simtome? acum nu le mai aveti? pai cum naiba, sunt eu mai cu motz? exista o limita ptr toate lucrurile.
asa.durata si intensitatea ne deosebesc si in functie de ele unii se refac, altii se prabusesc.
0
27-05-2008, ora 00:00
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
lechat,

imi pare rau sa aud asa ceva. Ce sa zic, in cazul meu extraveralul face bine. Dupa 2 luni am ajus sa mai iau extraveral doar in caz de nevoie si atunci doar un sfert de pastila. In rest incerc sa ma tin tare cand ma apuca starile alea.dupa cum stii si tu degeaba ne tinem tari ca acele stari, emotii de sapa incet, incet!
0
27-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
kenzo

stiu si mai bine n-as mai sti.starile astea sunt indescriptibile.atept cu nearabdare cel din urma ceas...
0
27-05-2008, ora 00:00
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
kiar imi pare rau pt tine.sincer
0
28-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
si mie imi pare si mai rau.viata mea e compromisa.pacat.as fi putut realiza multe.
0
28-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Lechat cu ce te mai tratezi in prezent ?
0
28-05-2008, ora 00:00
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
eu unu maine am programare la o clinica a ministerului de interne, unde zic ei ca au un aparat ce iti da rezultatul! Lipesc niste chestii pe tine in anumite puncte si de acolo aparatul iti zice orice fel de boala pe care o ai!
0
28-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
stevens

renumitul xanax, inconfundabilul seroxat si aspacardin.care sunt apa de ploaie.
0
28-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
kenzo

sa ne zici si noua cum s-a desfasurat sedinta cu chestiile alea.
0
28-05-2008, ora 00:00
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
am sa va anunt maine cum am ajung acasa!
0
29-05-2008, ora 00:00
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
Salutare,

dupa cum spuneam azi am fost la acel examen SCIO, in care mi-au prins anumite chestii de maini, picioare, cap, care m-au scanat timp de 30 de minute. Dupa cele 30 de minute mi-au iesit si rezultatele: Dupa cum banuiam am o mica anemia (care la analizele de sange nu au iesit) o infectie respiratorie(de aici si simptomele de sufocare) si cateva probleme hormonale(de aici problema oboselii si a ametelilor) au mai iesit si altele dar nu f. importante. Tratamentul care mi l-au prescris e 100% natural iar cateva pastile ar fi: Rhodiolin, Omega 3, si f. multi nutrienti care bineinteles erau lipsa in corpul meu. a fost cel mai corect rezultat care mi s-a dat pana acum, mult mai bun ca rezultatul de sange. Consultatia a costat 50 ron.
0
29-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Kenzo ! Rinichii, suprarenalele ? nu ti-au zis ?
0
29-05-2008, ora 00:00
Kenzo
Nu este medic/terapeut
Kenzo
Stevens,
mi-au zis absolut tot incepand cu capul si terminand cu picioarele:Sistem nervos, stomac, rinichi, ficat, alergii, etc. Absolut tot.Am fost foarte multumit de rezultatul dat de ei
0
30-05-2008, ora 00:00
lechat
Nu este medic/terapeut
lechat
kenzo

dar despre atacurile de panica ce ti-au zis?
Adaugă un comentariu / răspuns
116 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: