atac de panica?

26-02-2011
farcasionut
Nu este medic/terapeut
farcasionut
de la inceputului anului m ai exact din 2 ianuarie viata mi s a schimbat radical...in noaptea de revelion am baut whisky cu redbull nu stiu exact cat dar cred ca am depasit 4 5 redbull uri..cand m am trezit a 2 a zi seara dupa ce am mancat am simtit ca inima imi plesneste nu mai aveam aer simteam cum ma sufoc palpitatii palmele si talpile erau ude stare de lesin..am iesit la aer..dupa vreo 30 de minute m am linistit..iar de atunci in fiecare zi cand ma trezesc parca tot timpu am o greutate pe piept simt o frica la care nu am explicatie..ma doare pieptu...nu pot dormi ziua si daca sunt maxim de obosit..doar seara dupa ce mi fac un ceai de tei...la urmatoarea criza facuta..a trebuit sa chem salvarea a mia facut ekg tensiunea era destul de mare simteam o presiune in cap...simteam si presiune la inima de parca era unflata..imi era frica sa nu fac infarct si cu teama asta de a nu face infarct stau toata ziua. medicul mia spus ca a fost atac de panica si nu distonie neurovegetativa parca...mi a dat sa iau magne b6 1 dimineata sa nu iau s eara sa nu ma agite..si jumate de distonocalm..dimineata si jumate seara...dar tot asa sunt..mi a zis sa apelez si la un psihiatru..nush ce sa ma fac cu strangerea asta de inima continua..tot timpu imi vine parca sa o iau la fuga nu am stare..ma simt agitat..si corectez fac fotbal de perfomanta..de la varsta de 10 ani probleme cu inima nu am pentru ca acu am fost la vizita medicala si a iesit bine EKG doar tensiunea 130 80 a ieist mai mare am 21 de ani...analizele iar ft ok..in afara de glicemie care o am 106..va rog care ma poate ajuta cu un raspuns sau un tratament ca pur si simplu nu mai suport aceasta stare non stop
3 comentarii
0
27-02-2011, ora 19:50
ciceuan
Nu este medic/terapeut
ciceuan
eu sunt andrei am 27 ani, de anul trecut din august am atacuri de panica, totul a inceput dupa ce am condus pana in germania si inapoi, am baut vrfeo 3 energizante, cafea, am fumat.urmatoarea zi mam simtit rau am facut toate analizele posibile si totul este ok.am inceput un tratament homeopatic dar degeaba.de 5 luni fac tratament cu zoloft, alprazolam si adt10.eu cred ca ar trebui sa consulti un neurolog el stie mai bine cat de avansata este boala si ce tratament sa iei.toate cele bune.intotdeauna tre sa gandesti pozitiv, te va ajuta mult
0
28-02-2011, ora 01:38
farcasionut
Nu este medic/terapeut
farcasionut
am luat si eu xanax dar pot sa spun ca este o prostie..xanaxu m am simtit ft aiurea de la el ca si cum asi fi drogat..cum ma scarpinam un pic pe piele mi se unfla locul si ramanea urma...simteam gatu unflat respiram mai greu de la el..beau seara un ceai de tei ma linisteste si iau distonocalm plus magne b6 dar nu ma simt cu mult mai bine...da multi mi au zis sa contactez un psihiatru o sa incerc de saptamana asta ce vine o sa incerc si sa gandesc pozitiv multumesc mult d sfat
0
20-03-2011, ora 15:02
Victor90
Nu este medic/terapeut
Victor90
Buna, sunt din Moldova, am avut si eu atacuri de panica uite asa din senin!!nu stiam cei cu mine credeam ca mor...inima parca cineva mio stringea, intsepa, dureri in piept si batai cred ca peste 150 /min si dureri de cap, ameteala, greata!!!e de nedescris strashnic, dar totul tine de sistemul nervos, de supraoboseala, ghinduri rele!!!TOTUL ESTE bazat pe ghindurile tale...incearca sa stai linistit si sa ghindesti ceva pozitiv, eu cu asta si am skapat, nu trebui sa atragi atentia la inima sau altceav, e si normal cind faci efort fizic inima sa bata mai repede!!!Eu am facut tot felu de analize si erau ok!!! si magneziu am primit si multe altele dar totusi totul depinde de tien si ghinduri! adica tu agravezi situatie odata ce ghindesti, de ce te doare una alta...!

p/u mai multe info. yahoo msg id: -*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: