atac de panica sau alta tulburare?

02-10-2009
catalinalex
Nu este medic/terapeut
catalinalex
buna seara, sunt un tanar de 22 ani si am o problema. De ceva timp am anumite simptome ce nu imi dau deloc pace. Acum 1 luna eram in casa si deodata m-a cuprins un sentiment de frica, batai neregulate ale inimii si senzatia ca voi inebuni sau ca voi muri. M-am documentat si am vazut ca am incadrez la atacuri de panica dar de atunci tot ma urmareste un sentiment de irealitate de detasare de propria persoana.. Dupa ce am luat eglonyl simptomele m-au lasat dar tot ma urmareste senzatia de irealitate si cand ma gandesc mai mult la asta, incepe iar sa imi bata inima puternic si tot asa..Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat ceva, v-as ramane recunoscator.
6 comentarii
0
03-10-2009, ora 01:54
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Cum percepi starea de irealitate?Ce simti sau ce gandesti tu in acele momente?
De la ce pleaca aceasta stare, ti-o provoaca ceva anume?
Ai fost la un medic, ce diagnostic ai primit?Acest medicament eglonyl, ti-a fost recomandat pe ce perioada de timp si de catre cine?Asteptam si aceste detalii ca sa-ti putem da un sfat.Nu sunt medic dar suntem aici ca sa ne ajutam intre noi sa ne incurajam si de ce nu, sa ne sustinem unii pe ceilalti.Si poate ar trebuii sa-i spui medicului care ti-a recomandat tratamentul ca aceasta stare de care spui tu, nu a disparut, ca ea persista inca.Poate ca tratamentul pe care l-ai facut nu e indeajuns.Sanatate multa si te astept cu vesti.
0
03-10-2009, ora 09:40
catalinalex
Nu este medic/terapeut
catalinalex
adica de cand am avut acel atac de panica ma tot urmareste un sentiment de frica, ca nu mai sunt eu ca imi pierd controlul dar ma lasa dupa un anumit timp, seara mai exact, dupa care revine in timpul zilei, am fost si la doctor si m-a diagnostit prima oara cu tulburare afectiva si dupa aia cu tulburare de panica, starea asta mi-o provoaca doar ca ma gandesc eu la ea in subconstient fara sa vreau, involuntar, mi s-a recomandat eglonyl ptr starile anxioase, sertarlin si medazepam.
0
03-10-2009, ora 10:36
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Draga Catalin,
Stiu ca e greu dar incearca sa nu te mai gandesti la asta, vei reusii mai usor daca iti vei cauta activitati placute, care sa-ti distraga atentia si sa-i dea creierasului altceva de lucru.Esti tanar, iesi cu prietenii, eventual cu o prietena, creeaza in jurul teu o atmosfera calma, placuta,..distreaza-te.Acele atacuri de panica pe care le-ai avut, au fost doar niste stari care au venit si au plecat.Gata cu ele.Tu esti un tanar sanatos, dar singur iti induci aceasta stare.Socializeaza cu cat mai multa lume, iesi din carapacea in care probabil te-ai inchis.Si inca ceva, stiu ca e greu, dar daca iti poti permite cateva sedinte de psihoterapie, cauta un medic bun psihoterapeut si ai sa vezi ca te va ajuta foarte mult
Gandeste tot timpul pozitiv, gen;nu am nimc, sunt sanatos, totul e doar in mintea mea, azi o sa fie o zi mai buna decat cea de ieri, o sa fie bine.Curaj, si nu uita ce ti-am spus.
Maurica
0
03-10-2009, ora 11:18
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Catalin, starile de care vorbesti tu pot fi date si de disfunctii ale glandei tiroide - dereglari hormonale, anumite carente... Fa-ti eventual si niste analize pt tiroida. Si mai discuta si cu un alt medic, referitor la diagnostic. Poate tratamentul nu e cel corect. Pe de alta parte, incearca si metode naturiste sau homeopate (mai neinvazive). Medicamentele antidepresive mai dau si dependenta, sau daca nu sunt cele potrivite cazului tau iti pot agrava simptomele. Si, binenteles, gandeste pozitiv! Zambeste cat mai des, bucura-te de orice lucru frumos din jurul tau, alege intre a te simti rau sau bine intr-un anumit moment. Mai depinde si de noi! Invata si alege binele pt tine, indeparteaza gandurile negre sau rele, evita sa te gandesti prea mult la ce nu-ti face bine. Mult noroc!
0
03-10-2009, ora 11:56
catalinalex
Nu este medic/terapeut
catalinalex
multumesc frumos pentru sprijinul acordat maurica, chiar imi dau putere cuvintele tale, sper sa trec de aceasta stare care ma copleseste de ceva timp si tot ma gandesc daca chiar am ceva serios, m-am gandit pana acum la toate bolile posibile, m-am programat la un psihoterapeut si sper sa fie bine, multumesc frumos, sa ai o zi cat mai frumoasa
0
03-10-2009, ora 22:14
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Cu multa plecere Catalin.Eu am trecut prin asta si la vremea aceea nu am stiut tot ce ti-am spus eu tie si mi-a fost foarte greu si chiar ma invarte-am intr-un cerc vicios ca la un moment dat nu mai sti-am ce e cu mine si la fel ca tine am crezut ca am toate bolile din lume.Asta e specific celor care sufera de atacuri de panica si anxietate. Pe atunci mie nu mi-a spus nimeni toate astea, de aceea vreau ca tu sa le stii pentru
a nu-ti lungii suferinta inutil, si in acelasi timp consumand energie, pt ca aceste ganduri si griji duc la un mare consum de energie, , de aici starile de oboseala permanenta, energie pe care poti si trebuie sa o folosesti in alte scopuri benefice tie si varstei tale
Ma bucur ca-ti pot fi de folos, fa ce ti-ai propus(sedintele de psihoterapie) si capul sus, nu ai nimic, esti sanatos.Maine, la plimbare, intr-un park sau unde iti face tie placere, cu prieteni, cu muzica si fara griji.Noapte buna, te mai astept cu vesti bune
Maurica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul fobiilor cu o metodă bazată pe inteligența artificială
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •