atac de panica sau inima?

04-02-2017
c0smina15
Nu este medic/terapeut
c0smina15
acum 3 zile am avut papitatii puternice, slabiciune, durere de brat stang si frica de moarte, toate venite de nicaieri... de atunci ma simt rau, am frisoane, ma doare partea stanga a corpului (gat, brat, antebrat, san stang, axila, parca simt si niste socuri la inima ), mai ales intre omoplati, ma dor picioarele si bratul stang (daca il masez ma dor muschii ) capul, nu stiu daca e in capul meu sau chiar se intampla... am luat ca si mg... ce simptome sunt astea ? sunt foarte ingrijorata ca as putea face un stop cardiac.. e doar un atac de panica sau e mai mult... parca pe zi ce trece e mult mai rau.. va rog, astept un raspuns. multumesc pentru timpul acordat..
2 comentarii
0
07-02-2017, ora 00:41
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
In absenta unui consult clinic, a investigatiilor de laborator si a unui EKG nu se poate spune sigur daca simptomele sunt psihosomatice sau au un substrat organic. Nu e vorba de iminenta unui "stop cardiac", nu se pregateste un stop cardiac cu astfel de simptome premonitorii, insa ar putea fi de exemplu debutul unei infectii respiratorii.
0
07-02-2017, ora 19:51
c0smina15
Nu este medic/terapeut
c0smina15
Va multumesc frumos, intre timp am ajuns la un cardiolog si au spus ca e vorba doar de o tahicardie sinusala !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: