atac de panica - stare anxioasa depresiva (va rog ajutati-ma) | Forumul Medical ROmedic

atac de panica - stare anxioasa depresiva (va rog ajutati-ma)

27-02-2008
cristian51
Nu este medic/terapeut
cristian51
am 28 ani si acum 2 ani am fost la un psihiatru(din motive medicale/mi-a fost f.f. rau si la recomandarea unui cunoscut), care m-a diagnosticat cu anxietate.Am facut tratament medicamentos vreo 6 luni cu mianserin, helex, dar nu mi-a fost prea bine; precizez ca aveam un nod in git.Am umblat pe la o groaza de medici care imi tot spuneam ca nu am nimic.Dupa 1 an de zile am gasit un cabinet privat unde am facut niste sedinte de biorezonanta si acupunctura dupa care mi-a fost ceva m-ai bine.A fost ok cam 8 luni dupa care au revenit starile de rau.Nu mai pot minca aproape nimica pentru faptul ca am impresia ca ma inec.De vreo 4 luni maninc doar ciorbe si alimente pasate. Imi este foarte greu pentru ca nu ma pot alimenta bine.Imi este frica sa m-ai maninc deoarece am teama ca ma inec.Am avut impresia de vreo 2 ori ca m-am inecat si mi sa facut f. rau.Va rog sa ma ajutati. Aceasta boala mi-a schimbat intreaga viata, nu m-ai stiu unde sa apelez.Oare aceasta stare se m-ai poate remedia? VA IMPLOR SA MA AJUTATI.
20 comentarii
0
27-02-2008, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Asculta aici http://www.crestinortodox.ro/Asculta__Despre_stress-495.html
0
02-03-2008, ora 00:00
simo2481
Nu este medic/terapeut
simo2481
buna..
sunt o tanara din bucuresti care sufera su ea de atacuri de panica...
am facut diverse investigatii psihoterapie...am urmat tratamente cu benzoadezinepide timp de 8 ani.va rog spuneti.mi o metoda de a scapa de ele...Exista cineva care s, a confruntat cu asa ceva?.homeopatia ma ajuta...multumesc!
0
03-03-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Cristian, din cele descrise de tine, se pare ca ai dezvoltat o forma de fagofobie (eating phobia). Ca orice fobie, si aceasta poate fi abordata psihoterapeutic, printr-o forma de psihoterapie care sa ti se potriveasca tie, adica una buna (cum ar spune unii colegi...). Se poate lucra direct pe simptomul specific (teama ca te ineci cand inghiti), pot fi abordate simptomele generale de anxietate (si dizolvarea acestora poate atrage dupa sine modificari concrete ale fagofobiei), ori pot fi combinate cele doua abordari, conform nevoilor si particularitatilor tale.
Prin urmare, recomandarea mea este sa te adresezi si unui psihoterapeut cu care sa discuti problema ta si posibilele cai de solutionare.

Multa sanatate!
0
04-03-2008, ora 00:00
cristian51
Nu este medic/terapeut
cristian51
va multumesc tuturor pentru sfaturi, credeti-ma ca sunt disperat, referitor la comentariul tau, , simina_psih, , este ceva nou pentru mine ceea ce tu imi spui.Vreau sa-ti spun ca primul medic la care m-am dus mi-a spus ca am stare anxioasa depresiva, dupa ce mi-a dat un tratament a realizat ca am ramas putin surprins si mi-a schimbat diagnosticul in anxietate.Am ma-i povestit prin ce am trecut asa ca nu o sa insist pe aceasta tema.Important este ca in momentul de fata sunt disperat, nu ma m-ai recunosc pe mine.Daca tot vreti sa ma ajutati va rog din nou poate stiti un psihoterapeut in Timisoara, cu toate ca, te rog sa ma crezi ca nu mai am incredere in nimic ceea ce poate sa ma faca bine.De doi ani de zile sunt disperat, am ajuns in stadiul sa nu mai incredere in nimic si in nimeni.Oricum va multumesc tuturor celor care mi-ati trimis mesaje, sper ca vreodata sa pot si eu sa zic ca inainte, , sunt sanatos, ,.
0
18-03-2008, ora 00:00
zenifer
Nu este medic/terapeut
zenifer
buna,
de 1 an de zile ma confrunt si eu cu probleme de anxietate si mai nou si insomnie.eu as dori sa vad daca care din voi a incercat terapia florala a dr.Bach, sau am auzit-o pe d-na Angela Pop din Bucuresti care trateaza si ea fobiile cu ceva bai"Khunne"La fel mi-as dori sa redevin si eu cine am fost odata pe.ca am doua fetite care au nevoie de mine.Daca stiti careva ceva va rog sa ma ajutati.Am perioade cand sunt bine, iar alta data sunt la pamant.Cel mai rau este noaptea.
Am facut tratament o luna cu Frontin si ceva vitamine.
0
20-03-2008, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ca sa poti urma terapia florala Bach, trebuie sa nu iei nici un fel de medicament. Nu stiu ce rezultate da...
La d-na Angela Pop, nici sa nu te gandesti. Daca ar fi dupa dumneaei, ar trebui ca toata ziua sa stai sa faci clisme si bai cel putin DUBIOASE. E imposibil sa urmezi ceea ce iti prescrie ea. Nu ai voie carne, zahar, painea trebuie facuta in casa dintr-o faina macinata cu cel mult 7 zile inainte... Halucinatii de om bolnav... O consultatie costa cateva milioane, pe care ti le ia degeaba. Ori chiar nu isi da seama ce face, ori e sarlatan de profesie.
0
08-04-2008, ora 00:00
eueugenia
Nu este medic/terapeut
eueugenia
sufar de atacuri de panica, nu doresc sa vina noaptea sa nu fie intuneric, cerul negru. imi era forte frica simt ceafa ca ea foc, palpitatii, groza, sa ma ridic sa ies sa...nu stiu.preferam sa mor decat sa simt asa ceva.am luat multiminerale si magne b6.nu stiu daca ele mau ajutat sau cei apropiati mie care au fost tot timpul langa mine, nu ma lasa singura noaptea, imi vorbesc, facem diferite activitati pana seara tarziu si toti imi spun nu ai nimic.incerc sa mi spun seara de seara nu i nimic sa rad sa ies pana seara tarziu sa fiu intr un colectiv si multumesc lui dumnezeu mie mai bine. conteza mult sa te poti controla sa ti impui tie ca totul e ok. e foarte greu, iti pare imposibil, va inteleg perfect pentru ca traiesc acest cosmar, dar incercati cu cei apropiati.eu tot timpul gandesc ;doamne am speriat copilul, daca nu ma controlez si ma duc la nebuni el ce face fara mine?
va doresc tot binele din lume si daca reusiti da ti un semn
1
08-04-2008, ora 00:00
aglaia
Nu este medic/terapeut
aglaia
Am fost diagnosticata cu hipertiroidism.
Exista posiilitatea de a ma trata naturist??
0
05-05-2008, ora 00:00
dlp
Nu este medic/terapeut
dlp
Pt Zenifer
Buna!

Eu am urmat tratamentul cu remediile florale Bach, dar a fost o catastrofa pt mine. Incetasem tratamentul cu Rivotril de vreo 2 saptamani si i-am intrebat daca e bine sa iau remedii florale...mi s-a spus ca e ok, dar sa semnez ca o fac pe proprie raspundere. Am semnat si am luat. Dupa cateva zile am avut un moment de bine.Am fost la ei si i-am intrebat daca trebuie sa continui, desi se spune ca la primul moment de bine trebuie sa intrerupi terapia. Mi s-a spus sa continui...si a urmat un dezastru.M-am simtit mai rau decat ma simtisem vreodata. Toate relele au revenit. Deci sunt vai de capul lor cu terapia asta. Eu zic sa nu incerci. Medicatia si psihoterapia sunt de baza. Multa sanatate!
0
14-05-2008, ora 00:00
Clauditzza
Nu este medic/terapeut
Clauditzza
ma numesc Claudia si sint din Bucuresti, la fel ca toti de aici sufar de atacuri de panica, frica de moarte, imi e teama ca as fac stop cardiac, cu toate ca am fost de nenumarate ori la doctor cardiolog, am facut electrocardiograme si mi s a spus ca nu am nimic la inima, am tensiune de pilot, insa eu o tin in continuare cu aceasta frica, am facut si sedinte de psihiatrie, am luat si medicatie, insa a trebuit sa renunt, deoarece am dat nastere unui copil, pe timpul sarcinii a trebuit sa renunt, vad ca dupa ce am nascut, au revenit aceste simptome, simt ca ma apasa pepiept, ma ia cu tremurat, uneori nu pot dormi, mi se pune un gol in stomac ca si cum as avea emotii si inlemnesc, simt cum tot singele mi se duce in palme si talpi, senzatia aceea de frica, de nu poti sa te mai misti, uneori am senzatia ca imi inghit limba, aceste toate stari mi-au schimbat complet viata, eu eram, tare neinfricata inainte, toata lumea era a mea, si acum am zile mai bune, cad de la o extrema la alta, cand sint vesela, ma simt de 18 ani, cand ma simt de 60 de ani, obosita, cu tot felul de stari, AS VREA SA FIU CA INAINTE, am 31 de ani si vreau sa ma bucur de copilul meu si de viata, vreau sa nu mai am aceste stari, cum ma injunghie putin in spate, aoleuuuuuuuu MORRRRRRRRRR, GATA VREAU SA INCETEZE IMI ZIC MEREU, DAR starile revin, nu lepot controla asa cum as vrea eu, cine ma poate sfatui, ajuta, sa fiu Eu, Claudia cea care eram :(((((((((((((((((
0
10-09-2008, ora 00:00
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
stai linistita si incearca sa consulti un medic psihiatru.si eu am avut aceleasi stari si mi-am revenit cu 3 distonocalme pe zi, doua anxiar si un cipralex. am facut tratament un an de zile.acum vreau sa am un copil si dr mi-a scos dist si anxi si acum iau doar un cipralex de 10 mg la pranz. imi este cam rau. tu cum ai tinut sarcina? nu ti-a fost rau? eu iti spun sa te bucuri in fiecare zi de copilul tau si incearca medictia de la psihiatru. pe mine m-au adus pe linia de plutire.doar tu sa fii tare si sa treci mai usor. iti doresc tot binele din lume.
0
27-09-2008, ora 00:00
cristian51
Nu este medic/terapeut
cristian51
m-am hotatrat, imi ajunge, am inceput sedinte de psihoterapie, nu pot sa zic prea multe, am facur doar 3 sedinte, dar sper ca, dupa spusele multora, ma voi face bine, sper; asa ca tuturor care suferiti de aceeasi stare psihologica( teama ca ma inec) va recomand sa va cautati un psihoterapeut bun si sa incepeti sa faceti sedinte.Inca odata sper si cred ca ma voi face bine.Sper sa ma ajute bunul D-zeu.
0
19-02-2009, ora 15:01
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Cristian, cum te mai simti de la psihoterapie? Ai luat si tratament medicamentos?
Am si eu o cunostiinta care inghite cu dificultate. Este in situatia asta de vreo 3-4 ani de zile. I-a trecut o perioada, apoi boala a recidivat.
0
16-04-2009, ora 19:27
ioanavlad2003
Nu este medic/terapeut
ioanavlad2003
si eu am tot 28 de ani si de 2 ani trec prin aceleasi stari... am luat fel si fel de medicamente dar cum am renuntat... nu mai vreau... am facut si eu biorezonanta... Nu ma simt deloc bine, chiar destul de rau mai ales cand ma supar..., doar ca nu mai am incredere decat in Dumnezeu. Sper sa reusim si sa trecem peste ptr ca suntem tineri si inca nu avem o familie... eu am renuntat la antidepresive in speranta ca o sa-mi fac intr-o zi o familie si vreau si eu copii... Hai sa luptam ptr ca trebuie sa luptam... sa incercam sa trecem peste toate... e greu, dar poate vom reusii. Sarbatori fericite!
0
07-11-2009, ora 17:25
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
iau mianserin in prezent adica de 2 zile ptr nevroza si am niste descarcari electrice in cap nu stiu cum sa vi le explic mai bine in cuvinte...mai are cineva asa ceva ?
0
09-11-2009, ora 23:53
criistinicaa
Nu este medic/terapeut
criistinicaa
am incercat si eu sa ajut pe cineva de pe acest forum cu niste sfaturi dar se pare ca sunt oameni care au o singura carare care vad numai drept oare nu este bun un sfat de la cineva care a trecut prin asa ceva si incearca sa ajute? am primit un raspuns simplu nu cred in ce spui am o mare incredere in psihiatrul meu... cine vrea si accepta un mic ajutor atat cat pot sa intre dupa ora 21 pe id-ul criistiana si va spun cum m-am vindecat eu.
0
01-12-2009, ora 08:23
cristian51
Nu este medic/terapeut
cristian51
buna criistinicaa-sincer tare mult as vrea sa stiu cum te-ai vindecat
0
07-09-2011, ora 22:24
cristian51
Nu este medic/terapeut
cristian51
Buna tuturor; in 2008 cand am deschis acest post credeam ca am sa astept mult si bine pana imi va raspunde cineva sau m-ai mult sa aflu ca sunt si altii care sufera de aceeasi stare ca si a mea. Nu vreau sa dau sfaturi nimanui, doar vreau sa impartasesc cu cei ce sufera aceasta poveste urata prin care eu am trecut, si cum am reusit sa trec si sa ma vindec de ceea ce mi-a schimbat viata intr-un mod urat. Suferinta am dus-o la extrem, greu sa inteleaga cineva care nu a trecut prin asa ceva, sincer, imi pare rau de voi cei care suferiti, pentru ca eu am trait zile si nopti ( in decursul celor 5 ani de suferinta) in care imi doream pur si simplu sa mor, avand si cateva tentative de suicid, ajunsesem in stadiul in care il huleam pe D-zeu pentru ceea ce mi-a facut.Am pierdut tot: familie, prieteni, amici, bani.. tot tot, singurul lucru cu care ramasesem era serviciul care imi dadea sansa, financiar, sa traiesc, fiind si foarte bine platit; dar sa nu uitam ca faceam ture si de noapte, iar voi stiti, cei care suferiti, ca noaptea senzatia este si ma-i groaznica, ca te sufoci, ca mori. Am se revin si cu ideea ca dintr-un tip cu vreo 90 kg, ajunsesem o aschie de vreo 60 de kg; ajunsesem sa nu ma-i am incredere in propria persoana, si stim cu totii ca in momentul cand iti pierzi increderea in propria persoana este rau, dar uite ca D-zeu intr-un final a avut mila de mine. Am sa trec putin in revista si faptul ca am facut tratament foarte indelungat cu mianserin, lexotanil, xanax; ajunsesem intr-adevar o leguma( vorba unui medic orl-ist) care intr-adevar, sfatul lui, se pare ca mi-a schimbat destinul vietii. Dupa tratamentul cu anxiolitice am urmat tratament homeopat, dar la fel fara nici un rezultat. La recomandarea unui cunoscut ( unul din singurii care ii ma-i aveam pe langa mine, si acesta ironizandu-ma cateodata ca este in capul meu ca nu vreau sa mananc), am inceput un tratament cu biorezonanta si acupunctura( un moment cand am inceput sa cheltui foarte mult) fiind tratamente destul de scumpe, iar frecventa cu care le faceam pe saptamana s-a simtit, dar, rezultat dorit nu au avut doar ca imi luase nodul din gat, senzatia ca ma inec cu mancare persista; mancam in continuare absolut totul pasat in renumitul ROBOT DE BUCATARIE, ca de, avansasem de la masina de tocat carne la acest minunat robot.Glumesc, dar asta este adevarul, pentru mine, robotul era partenerul de viata de nedespartit. Am sa continui- atat de mult mi se inrautatise starea de sanatate incat cei de la UPU TIMISOARA, ca acum am sa spun ca sunt timisorean de loc si aici si locuiesc, ma cunosteau, tot la 3 zile ajungeam la ei, fie cu salvarea fie cu masina personala, saracii nu stiau ce sa m-ai imi faca, ma tot trimiteau la psihiatrie, dar precum stiti si voi, doar nu sunt nebun, imi ziceam eu, si asa te marginalizeaza cei de langa tine daca afla de acest aspect destul de delicat inca in Romania. Concedii pentru mine nu au existat, zile onomastice nu, nunti nu, etc., de ce sa merg, ajunsesem sa mint pe toata lumea, ba ca am mancat cand am plecat de acasa, ba ca nu imi este foame, ba ca. de miri ce gaseam, bineinteles ca unii dintre ei de multe ori se intrebau ce am, ba ma-i mult unii s-au prins ca ceva nu este in regula.La un moment dat am invetat ideea ca am ulcer si tin regim, o minciuna folosita si la servici si care ma scosese pentru o perioada din atentia celorlalti; sa nu m-ai spun ca toti ma intrebau ce ii cu mine de am slabit asa de mult, dar na... Voi cei care suferiti si cititi aceste randuri sunt convins ca intelegeti ceea ce relatez eu aici. Intr-o disperare totala si ca o ultima speranta imi revenise idea ca D-zeu o sa ma salveze si incepusem sa merg pe la manastirile din Bucovina, unde am aflat de Parintele David de la Manastirea Putna de la Suceava, cunoscut prin acele locuri de povatele lui pe care le da credinciosilor; asa am ajuns si eu la el, in idea ca doar doar imi va spune ceva de vreo vraja de te miri ce; dupa ce m-a ascultat destul de mult timp mi-a zis urmatoarele cuvinte: mergi acasa, nu ve-i patii nimic, ai credinta in D-zeu si te vei face bine: bineinteles ca nu era raspunsul asteptat de mine, ma asteptam sa imi zica de vreo vraja, de vreun blestem, nicidecum sa plec acasa ca nu am nimic.Ma lasat in ceata, neincrezator, dar totodata cu un mare semn de intrebare. Revin cu ideea mea vis-a-vis de medicii de la UPU, imi era rusine deja de ei, am fost la interne, boli infectioase, etc., te miri pe la ce specializare, am urmat tratamente peste tratamente, zeci de analize, acelasi verdict-PERFECT SANATOS; in mintea mea, ori acei medici nu erau sanatoso ori eu nu intelegeam, cum naiba perfect sanatos ca eu credea in fiecare zi ca am sa mor; sa nu va zic ca la un moment dat imi era frica, cand eram liber noaptea acasa, sa adorm ca nu ma m-ai trezesc, nu isi m-ai faceau treaba nici somniferele, eram nebun, groaznic rau de tot, iritat, de neinteles. Ajunsesem in stadiul cand uram efectiv mancarea, era dusmanul nr. 1 din viata mea. Revin cu anul 2008 cand am postat prima mea povata pe acest site, au inceput sa vina raspunsuri recomandari si multe altele; am descoperit oameni suferinzi ca si mine, dar m-ai mult..oameni care se VINDECASERA m-ai repede sau m-ai tarziu.URAAAAAAAAAAA; nu se poate, vindecati, nu imi venea sa cred asa ceva. Am inceput sa dezvolt problema mea, sa ma documentez prin intermediul acestui minunat INTERNET, si am descoperit oameni care s-au vindecat ceea ce pentru mine a insemnat inceputul vindecarii mele. Acum vreau sa va relatez si voua o intamplare care mi-a schimbat radical cursul vietii.Intr-o noapte cand eram de servici facusem iar o criza de atac de panica in momentul cand mancasem ceva, am rezistat pana la iesirea din tura si am plecat la urgente la orl, dimineata duminica, acolo un medic tanar pana in 35 de ani, dupa ce i-am spus ca am impresia ca mi-a ramas ceva in gat, mi-a spus ca nu cumva sufar de atacuri de panica, uau, stupoare, cum si-a dat seama; i-am marturisit totul, la care mi-a dat un sfat intelept, care ulterior a demonstrat ca a fost de bun augur, " esti baiat tanar eu nu te sfatuiesc sa ei medicamente, te vor distruge, cum a venit boala asa o sa dipara, tu esti propriul tau psiholog", am uitat sa precizez ca facusem 1an sedinte de psihoterapie, dar degeaba, singurul aspect ce l-am simtit a fost faptul ca m-au stors de bani, fiind foarte scumpe pentru buzunarele noastre, nu vreau sa se supere vreun psiholog pe mine, la mine nu a dat rezultate, cu scuzele de rigoare. Prinsesem curaj, incepusem ca noapte de noapte sa visez ca mananc,...da, ca mananc, ajunsese o obsesie, dar am avut curaj sa incep sa bag in gura cate o bucata de mancare( biscuiti ffff fragezi); imi pusesem in minte ca in momentul in care voi putea sa mananc niste mici la gratar atunci voi fi cu adevarat sanatos.Cateva deplasari in strainatate, interes de servici, departe de casa, lipsa serviciului UPU Timisoara, putin curaj, am inceput incet incet sa mananc.Suntem in septembrie 2011, sunt sanatos, mananc normal, am momente cateodata de retinere cand ma pun la masa, dar am reusit intr-un final sa mananc acei mici, care imi devenisera un tel. Ca si concluzie am sa spun cateva aspecte, m-ai ales ca am tras cateva concluzii: 1-oricui i se poate intampla, daca mie mi s-a intamplat, tinand cont de starea mea de sanatate dinainte de a ma imbolnavii; 2-am un semn mare de intrebare, dar nu ma m-ai macina atat de mult acest gand: ce a declansat aceasta boala in cazul meu; 3- sa nu renunti niciodata sau sa spui ca doar tie ti se intampla, si incearca sa speri pana la ultima speranta, care de multe ori am crezut si eu ca nu exista; 4- nu rade niciodata de un om suferind, de multe ori aparentele inseala, iar in interiorul situatiei nu stii niciodata ce se intampla. Am simtit nevoia de a ma destainuii, chiar daca de mult nu am m-ai postat, si acest aspect a fost o strategie personala, pentru ai ajuta, intr-un fel pe cei ce trec prin ce am trecut si eu; m-ai ales cand esti lasat singur cu suferinta pe care o ai si nu este alaturi de tine nimeni. Sunt sanatos; a fost un episod negru din viata mea care mi-a mancat jumatate din tinerete, sper sa nu m-ai trec prin asta niciodata, stiu ca nu te intelege nimeni si nici nu te crede, imi pare rau de cei care trec prin acest gen de suferinta. Concluzia finala- asa cum apare asa si trece, asta s-a intamplat in cazul meu; id. meu personal- alexandru. cristian51 -acum am curanjul pentru prima data sa ma semnez Alexandru Cristian - TIMISOARA
1
08-09-2011, ora 11:12
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Ati punctat o latura importanta-Alimentatia-multa lume cu probleme psihice nici nu vrea sa auda ca asta ar fi o posibila cauza a sursei bolii.pe linga acest subiect pe care l-am dezbatut pe larg cu citeva persoane de pe forum, am punctat si aspectul oxigenoterapiei, chelatinarea, hranirea creierului, tehnici de respiratie.Biorezonanta a fost ceva atractiv, dar n-am gasit cu cine sa rezonez si ma documentez daca un aparat de acest gen merita achizionat.
0
17-05-2015, ora 13:58
mirceamac23
Nu este medic/terapeut
mirceamac23
Buna,

Am avut o perioada extrem de tulbure in viata(am 37 ani) cu stari anxioase, dpresive, atacuri panica(tot tacamul), incat nu mai puteam "funcyiona " intr-o normalitate relativa. am apelat la cardiologi, psihiatrii, psihologi(mare dezamagire), clinic rezultatele f bune. Psihic la pamant.! m-am indopat cu pastile ca un curcan.2 ani de zile un dezastru...pana cand am gasit un doctor f bun cu pregatire f buna...cu care am reusit incet, incet sa imi revin..intr-o consiliere psihologica f buna. Nu este ieftin(deloc), dar rezultatele sunt absolut extraordinare. Este excelent ca mai exista si profesionisti adevarati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul