Atacuri de panica, anxietate severa si frica de schizofrenie va rog... | Forumul Medical ROmedic

Atacuri de panica, anxietate severa si frica de schizofrenie va rog...

20-03-2012
btenn4
Nu este medic/terapeut
btenn4
Salut! Ma numesc Bogdan si am 18 ani.
Am intrat aici pe forum Romedic cu speranta ca cineva ma poate ajuta cu niste tulburari psihice. Intai, vreau sa spun ca nu am nici o ruda in familia mea care sufera de schizofrenie, dar mi-e foarte teama sa nu fac schizofrenia. Vreau sa incep sa povestesc cum s-a manifestat anxietate mea severa. In ianuarie 2012, am avut doa proiecte foarte mari la scoala, una la fizica si una la istorie. Am fost foarte stresat pentru notele la aceste clase, si in perioada aia, dormeam numai vreo 4-5 ore in fie care noapte. Dupa aia am avut examene pentru fie care clasa care acopera toate materia din semestru si stresul meu a crescut mai mare, aveam teama ca fie care student sa nu gresesc la vreo intrebare usoara, etc. Dupa ce s-au terminat examenele cu bine, am inceput un semestru nou. Am inceput sa fac clasa de sport la scoala si dupa prima zi de alergari, flotari, genoflexiuni am inceput sa am dureri in piept, ca o intepatura in sternum. Nu prea obisnuiesc sa fac sport fiindca sunt foarte ocupat cu matematica, fizica, engleza, etc. Am intrebat-o pe mama cauza fiindca ea este o asistenta medicala si a zis ca nu este inima dar poate o costochondrita sau o intindere la muschi. Dupa vreo trei zile nu a trecut 'intepatura' si am facut un atac de panica, credeam ca fac un infarct. M-am dus la spital si tensiunea mea era 150 cu 105 si pulsa 110 bpm. Am facut analize, ekg, etc si toate au iesit bine. Mi-a dat un medicament bystolic si m-am calmat. Doctorul a zis ca asta sa intamplat din cauza anxietatii si poate si timiditatea. Dupa atacul de panica m-am simtit foarte obosit, si aveam senzatie de depersonalizare. Am o stare constanta de irealitate si simt ca cum as fii intr-un vis. M-am uitat pe net la cauzele de depersonalizare si scria ca ar fi posibil cauza sa fie schizofrenia. M-am speriat foarte tare si in fie care zi ma uit pe net la simptome de schizofrenie. Am citit ca schizophrenia incepe cu simptome ca depresie, si din nou am facut un atac de panica, am facut o obsesie ca poate intr-o zi o sa fac schizophrenia! Tot timpul sunt vigilent si fie care ghind sau actiune o analizez daca este normala. Cand sunt la scoala, ma ghindesc ca 'oare am schizofrenia' sau 'oare intr-o zi o sa se manifesta anxietatea asta la schizophrenia'? Mi-e tare frica si nu stiu cum sa opresc ghindurile astea. Eu NU am halucinatii, nici delusii ca vrea cineva sa-mi faca rau, nici delusii ca sunt grandios. Eu sunt timid si modest, dar nu sunt retras de la prieteni mei, si imi place sa conversez cu colegi in clasa. Dar din cauza ca mi-am bagat ghindul in cap, cateodata mi-e frica sa vorbesc despre aceasta problema cu prieteni mei sa creada ca sunt nebun. Nu sunt retras de la familie, tocmai decand sunt obsedat cu ghindul asta, sunt mai aproape de mama (tot timpul simt ca imi trebuie incurajarea ei), mi-e frica sa fiu sau sa stau singur. Singurul deranj care am este ca mi-e FOARTE frica de schizofrenia si mi-e teama sa nu se manifesta anxietatea mea in schizofrenie. Depersonalizarea ma sperie foarte tare ca simt ca sunt un robot sau intr-un vis, desi eu stiu ce este real si viata este reala. Cateodata ma ghindesc: 'oare ce este in afara pamantului' sau 'cum au putut oameni se ajunga pe luna' ghinduri care ma sperie ca poate un om normal nu se ghindeste la asa ceva? Alte simtome care am, mereu ma joc cu parul (ca un tic, poate din cauza stresului?), sunt obosit dupa ce dorm 8 ore (oare este din cauza privarea de somn de la scoala sau de la schimbare de ora?) Va rog foarte frumos pentru opinile si sfaturile dumneavoastra si poate ma incurajeaza. Oare este doar privare de somn, sau astenie de primavara? Eu doresc la toti multa sanatate si va multumesc din inainte pentru orice sfat.
-Bogdan
3 comentarii
0
21-03-2012, ora 00:07
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Vezi ca e 'gand' sau 'gind', nu 'ghind'.
Schizofrenia e o boala cronica. Nu ai cum sa ai schizofrenie. Du-te la psihiatru si consulta-te cu el cu privire la anxietatea cu care te confrunti momentan. Nu de alta, dar e bine s-o tratezi imediat ce s-a facut resimtita pentru ca te chinuiesti degeaba cu starile astea.

Nu mai citit pe net despre tulburari psihice pentru ca site-urile ofera informatii de proasta calitate si scapa din vedere detaliile care ar deosebi o tulburare precum depresia de simptomele negative ale schzifreniei, de exemplu. Asa ca daca te apuci sa cauti despre un simptom iti apar 5 site-uri dintre care unul spune ca e depresie, altul schizofrenie, altul anxietate, altul probleme cu cortisolul (deci si-o dereglare hormonala), altul tulburare bipolara samd.

Nu te mai gandi atat de mult la ce ai, la ce ai putea sa ai, daca te vindeci sau nu. Ai anxietate si se trateaza 100%. Mergi la medic.
0
21-03-2012, ora 01:14
btenn4
Nu este medic/terapeut
btenn4
Va multumesc foarte mult pentru mesaj, care este opinia dumneavostra de depersonalizare? Credeti ca este de la stres, sau anxietate, sau privare de somn? Poate din cauza la toate trei? Si cum se trateaza? Dispare din sine?
0
21-03-2012, ora 13:46
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Anxietatea este principala cauza a depersonalizarii. Eu sunt exact ca tine; frica de schizofrenie, cu toate ca nu am avut nici o ruda in familie care a suferit de vreo boala mintala, am avut depresii, care inca mai apar cateodata si am anxietate si panica. Am vorbit cu mama si am decis sa ne ducem sambata asta la psihoterapeut, sa vedem ce rezolvam. Odata ce imi gasesc "raspunsurile" la aceste temeri, imediat dispar. Unde ai citit ca schizofrenia poate fi o evolutie a depresiei si a depersonalizarii este o prostie. Trebuie mentionat faptul ca schizofrenia afecteaza cam 1% din populatia globului, iar din cei care sufera de schizofrenie, probabil 90% au avut o ruda de grad I cu aceasta boala. Si chiar daca ai schizofrenie, stai calm ca nu mori de la ea. E o boala care presupune anumite situatii dar care poate fi tinuta sub control.
Pe langa asta, schizofrenia este declarata ca diagnostic doar in cazul in care prezinti un episoade psihotice pe o durata de 6 luni. Te adresezi medicului doar in cazul in care nu poti sa dormi (nu ca esti nevoit sa nu dormi) pe o perioada de 3-4 zile si daca ai deja-vu-uri cronice (astea par sa fie semnele unei posibile schizofrenii).
Stai departe de medicamente, parerea mea. Incearca ceva naturist, ceva care sa iti capteze atentia. De anxietate nu scapi cand vrei tu sa scapi. Scapi cand te astepti mai putin sa scapi. Si inca ceva, nu incerca sa lupti cu frica, mai rau faci, accepta frica si incearca sa constientizezi faptul ca frica este ceva normal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul