Atacuri de panica noaptea, cauzate de frica de intuneric? | Forumul Medical ROmedic

Atacuri de panica noaptea, cauzate de frica de intuneric?

21-02-2016
numadoare1
Nu este medic/terapeut
numadoare1
Salut. Am 15 ani.[mai am putin si fac 16]. M-am uitat cu niste prieteni [acum 1-2-3 luni, nu mai stiu exact] la niste filme horror cu posedari, cu demonizari etc...

Si de atunci nu pot sa mai dorm. Nu stiu de ce. Pur si simplu, cat mi-as sugera eu ca doar imi inchipui aceste lucruri si ca mi exista, nu merge. Cand ma pun in cap am tot felul de ganduri in cap, draci, demoni etc., si cand inchid ochii mi-e frica sa nu ii visez si parca atunci ii vad, si incep sa transpir. Vreau sa va mai spun [daca ajuta la ceva] ca de acum 2 ani, ma simt putin cam 'high'. Pur si simplu nu ma mai prea pot concentra prea mult pe la scoala, cateodata sunt si ametit, pur si simplu vad mai in ceata, nu mai pot invata sau retine foarte repede lucrurile, sunt mai lent in miscari, dar asta se intampla doar cateodata, nu tot timpul]. Mi-e tare frica sa nu am vreo boala psihica ca si schizofrenia si sa fie la debut, nu vreau sa am asa ceva. Dar sunt in stare sa accept orice diagnostic.
1 comentarii
0
21-02-2016, ora 10:57
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Buna! Simptomele tale se inscriu in tematica tulburarii anxioase, Sistemul tau limbic este mai sensibil si in combinatie cu filmul de groaza a declansat aceasta problema. Nu este schizofrenie. Cred ca trebuie sa consulti un psihoterapeut ca sa incepi un program de psihoterapie. Sportul este indicat.
Succes! Camelia Stavarache, psiholog principal, psihoterapeut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •