Atela si injectii clexane?!

10-05-2013
adimagearu
Nu este medic/terapeut
adimagearu
Buna seara,
Va scriu pentru ca sunt in dubii cu privire la unele medicamente de pe reteta mea si as vrea sa am si o alta parere. Marti seara m-a lovit la glezna, la fotbal, am tinut gheata, am luat nurofen, voltaren gel si fasa elastica. Azi am fost la doctor, mi s-a pus o atela ptr 5 zile ptr o contuzie! Am primit si niste injectii de facut in burta, clexane. Piciorul ma doare mult mai rau acum cu aceasta atela. Imi este frica sa nu patesc altceva la picior, cu circulatia sangelui, stiu ca injectiile sunt pentru asta dar chiar e necesara atela?! Daca o dau jos si fac repaus plus pastile de durere, nu ma recuperez la fel se bine?!
Va multumesc ptr timp si raspuns/uri.
1 comentarii
0
11-05-2013, ora 12:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul este foarte complex:
- o entorsa severa a gleznei poate necesita (e adevarat, rarissim) o imobilizare gipsata pentru 6-8 saptamani, evident insotita de trombo-profilaxie (injectiile mentionate);
- o entorsa usoara-medie se poate rezolva prin tratament functional (repaus, contentie elastica, gheata local);
- problema reala este insa de a diferentia gravitatea entorselor si mai ales de a evita diagnostice severe, care pot fi lesne confundate cu o entorsa: fracturi maleolare, fracturi ale calcaneului, talusului sau navicularului, leziuni cartilaginoase sau tendinoase etc. Aceste leziuni pot presupune imobilizari gipsate de lunga durata si chiar interventii chirurgicale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.