Atnn Dl dr Flueraru

23-10-2008
corina_g
Nu este medic/terapeut
corina_g
Buna ziua,

As dori sa va cer un sfat, desigur in masura in care va puteti pronunta in conditiile de fata:

- fetita mea, 5.5 ani (greutate 18.9 kg inaltime 112 cm) la orice episod viral asociat frecventarii gradinitei prezinta urmatoarele manifestari: initial obstructie nazala, secretii abundente mucoase clare/cateodata galbene, temperatura -numai in masura in care este o componeneta a virozei, adica face si fratiorul cel mic temperatura in acelasi episod viral care se manifesta si la el - apoi incep episoadele de tuse iritativa, mai intai dimineata de cateva ori, si noaptea (orele 2-4 cf ritmului circadian), tuse devine apoi cvasipermanenta, chinuitoare la interval de 20-30secunde, urmeaza episodul de tuse cu secretii in acces care se termina cu varsaturi : o sputa sumoasa de culoare alba. Dupa ameliorare mai tuseste apoi la efort, umeaza o perioada linistita dupa care urmeaza o noua viroza si tot asa... cam7-8 pe an

Cred ca ar fi de mentionat ca nu a fost un sugar/copil mic cu manifestari respiratorii/atopie: nu wheezing, nu IACRS mai mult de 3-4 in total pana la varsta de 3.8 ani
Apoi, chiar si in episodul de criza cel mai urat, SpO2 a fost de 99-100, nu dispnee, bradipnee, wheezing, nu complicatii pulmonare, starea generala fiind buna cu exceptia oboselii data de lipsa de odihna

Investigatii:
-imunograma nu arata deficit de IGA, IGE negativ
- spirometrii 2 (una la IOMC dr Cernatescu care a exclus diagnostic de astm la momentul respectiv, deci nu obstructie bronsica), utima spirometrie nu stiu cat de relevanta a fost, tot fara obstructie
- exhaled nitric oxid negativ (nivel 8 fata de 20 prag maxim ptr gradul de inflamatie bronsica)
- in nas la exhudat Streptococcus pneumoniae cu antibiograma aferenta

A fost consultata de 2 medici ORL, a primit un diagnostic de rinita, celalat medic a spus ca totusi in afara de pruritul nazal aferent mucoasa respectiva nu prezinta semne de rinita (IG E seric negativ poate coexista cu o rinita ?)

Tratamentele de-a lungul timpului au fost bazate pe inhalere ventolin/becotide sau spre sfarsit flixotide 50 ; ketof, xyzal, eurespal, singulair antibiotic rar (KLACID) si nu mai mult de 5 zile, rhinocort aqua 10zile, ACC100, prospan precum si fitoterapeutice

In prezent urmeaza un tratament homeopat, singulair, aerosoli cu mire si propolis, ketof
in accese de tuse iritativa : antitusiv si pivalone

Ni s-a propus pneumo 23, dar am rezerve fata vaccinarea in acest caz (nu a facut otite, pneumonii niciodata) precum si lantigen B nazal 1-2 picaturi 2 saptamani sau IRS 19 (desi si aceste medicament alaturi de broncho vaxom nu sunt aprobate de FDA sau Franta)

As dori sa stiu parere dvs referitor la posibilitatea ca prezenta pneumococului sa fie trigger in acest caz de tuse recurenta si/sau si o rinita sa poata cauza aceste manifestari si ce anume mai pot incerca ca tratament?
cu imunomodulatoerele sunt destul de circumspecta: a luat sepilin fara mari efecte. am luat in considerare broncho vaxom-ul

Va multumesc mult de tot pentru rabdarea si disponibilitatea de care dati dovada.
1 comentarii
0
22-01-2010, ora 04:55
shinning
Nu este medic/terapeut
shinning
Va rog sa-mi spuneti daca at rezolvat problema copilului dvs, si daca da prin ce metoda. Copilul meu in varta de 2 ani are aceleasi manifestari prezentate de dvs, dar nu are un diagnostic cert. In rest, ne chinuim cumplit amandoi in timpul acceselor de tuse chinuitoare. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.