atrofie muschi gluteal

22-10-2010
g.gabriela
Nu este medic/terapeut
g.gabriela
Buna seara. Am 41 de ani, in urma cu 3 ani am fost diagnosticata cu poliartrita reumatoida. Dupa un "episod" acut care a durat cam 3 luni, orice durere a incetat. La primele analize anticorpii antinucleari au fost intr-un titru de citeva mii, dupa care au disparut. Totodata, la pachet, am dobandit si o tiroidita Hashimoto. Din mai 2007 nu am mai avut decit foarte mici probleme, pina in septembrie 2010, cind intr-o dimineata am constatat ca in locul muschiului gluteal mic de pe fesa dreapta a aparut o gaura. Nu am niciun fel de durere, dar e clar ca ceva nu e in ordine. Medicul meu curant este imunolog si as dori, in primul rind, sa stiu daca lui trebuie sa ma adresez cu aceasta problema. In al doilea rind, nu am nici o idee despre cat este de grav. Cu speranta ca ma poate ajuta cineva, va multumesc, G.
4 comentarii
0
22-10-2010, ora 08:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
- Este greu de crezut ca o poliartrita reumatoida dispare fara tratament corespunzator. Ori nu a fost o poliartrita, ori ati neglijat-o, cu consecinte care incep sa se vada.
- Este cunoscuta asocierea poliartrita-tiroidita auto-imuna, avand mecanisme de actiune similare.
- Trebuie sa va adresati medicului reumatolog. Poliartrita reumatoida se diagnosticheaza 99% prin examen clinic si doar 1% prin eventuale analize. Prin urmare, daca analizele sunt normale nu este exclusa prezenta unei poliartrite, denumite de aceea seronegativa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-10-2010, ora 11:14
g.gabriela
Nu este medic/terapeut
g.gabriela
Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns. Nu am fost prea explicita, am facut tratament pt. poliartrita la vremea respectiva, perfuzii, imuran, vessel due si de atunci sunt in evidentele medicului imunolog care mi-a depistat boala. Problema mea acum este atrofierea muschiului gluteal mic. Nu stiu ce inseamna acest lucru, are sau nu legatura cu poliartrita, cit ar putea fi de grav? Pina acum nu am niciun fel de durere, dar nu cred ca acest lucru ar trebui sa ma linisteasca. Problema este, totodata, ca medicul meu lipseste din tara si nici nu stiu daca prolemele legate de atrofie tin sau nu de competenta doctorului imunolog. Cu multumiri, G.
0
22-10-2010, ora 22:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aceasta atrofie poate fi urmarea unui sindromm compresiv radicular lombar sau urmarea unei alte cauze neurologice.
Nu trebuie sa exagerati prea tare importanta acestei probleme, oricum este de miliarde de ori mai putin importanta decat tratarea poliartritei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-12-2011, ora 21:27
raluca ct
Nu este medic/terapeut
raluca ct
Buna seara domnule doctor! As avea o intrebare pentru dumneavoastra daca ma puteti ajuta. Anul trecut am facut moldamin injectabil cam 10 zile, anul asta am facut dupa operatie hdl l5-s1 antibiotic si antiinflamatoare injectabile. In fesa dreapta s-a instalat inca de anul trecut o durere destul de neplacuta. Am observat in timp ca durerea era mai adanca si era sacaitoare, era si un nodul acolo unde am facut injectiile si acela destul de dureros. Am observat la un moment dat ca acel nodul a trecut, insa muschiul cred eu ca s-a cam atrofiat sau nu stiu exact ce se intampla acolo, dar am o forma ciudata ca si cand muschiul a fost taiat in doua, ca un sant lung de vrei 5-8 cm care atunci cand incordez, muschiul fesei se evidentiaza mai mult. La inceput am zis ca e doar problema de forma fesei si de inestetica, dar se pare ca de 9luni de zile s-a instalat durerea. Am observat ca durerea este la o adancime de 1cm sau 2 cm, asa o simt, este ca si cum m-am julit, este ca si cand in interior sub piele ar fi un ciob de sticla maruntit, uneori am senzatia ca urzica, sau senzatia de amorteala...este destul de neplacuta aceasta senzatie.plus ca tot de atunci, acum 9 luni, durerea o simt si in os, adic in osul bazinului zic eu, al fesei drepte. Este tare neplacuta senzatia, de aceea va rog daca aveti cunostinte, sa ma ajutati sa deslusesc misterul are ma deranjeaza. Va multumesc! As mai avea inca o intrebare si anume aceea ca daca dupa o operatie e normal sa am dureri. imposibilitate de miscare a corpului sau de a sta dreapta pe pat pe spate fara sa am dureri.nu pot sta dreapta in pozitia culcat ca simt in zona operata ca si cand ceva ma tine sau ca unul din nervi ar fi afectat, ar calca ceva pe el, am niste electrosocuri care nu-mi dau pace. multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.