atrofie nerv optic

17-06-2009
Livia37
Nu este medic/terapeut
Livia37
Buna ziua.
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea. am fost operata la ochiul drept de scleroplastie posterioara in 1992. De atunci vederea mi s-a inrautatit cointinuu. Acum am o pata pe ochiul drept ca nu imi vad fata in intregime in oglinda. am fost la 2 clinici particulare in Cluj, la citiva medici in Oradea si toti au ridicat din umeri. In urma cu 2 saptamini am ajuns la Spitalul militar si mi s-a pus diagnosticul "atrofiere nerv optic". Concluzia tratament cu ocuvit, tanakan si milgamma tip de 3 luni dupa care sa ma intorc la control. As dori sa stiu daca in viitor imi va fi afectat si ochiul sting (la care am - 10), daca e bun tratamentul, daca nu se mai poate face nimic pentru imbunatatirea vederii ochiului drept. Miopia am mostenit-o de la mama, dar ea nua are decit -2. va multumesc mult
3 comentarii
0
21-06-2009, ora 20:30
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Este posibil ca atrofia nervului optic sa fie secundara scleroplastiei si in acest caz, nu exista nici un pericol pentru celalalt ochi; exista cumva si o maculopatie miopica ?????, aceasta poate duce la pierderea vederii centrale; astazi, inca nu avem un tratament care sa recupereze vederea pierduta; continuati tratamentul prescris; va mai recomand sa faceti investigatii pentru galucom( camp vizual computerizat, pahimetrie, curba tonometrica, gonioscopie, tomografie retiniana Heidelberg) si o angiofluorografie( in special pentru a a precia macula); In plus, un regim alimentar bogat in fructe si legume proaspete( in fiecare zi un fruct sau o leguma proaspata); numai bine
0
28-10-2018, ora 12:55
Andrada anca
Nu este medic/terapeut
Andrada anca
Buna ziua!Sufar de atrofie congenitala de iris (din nastere) si de glaucom dat de atrofie de vreo 14 ani tinut sub control doar cu timolol.Aceste 2 probleme sunt doar la ochiul drept.Vreau sa raman insarcinata si am cerut parerea unui dr genetician care spune ca medicina ests limitatasi nu exista fix o analiza pe atrofia de iris.mi.a recomandat sa fac analuza WES care inseamna whole exom sequencies in care se analizeaza genele si mutatiile de la iris.spuneti-mi ca din tot ce citesc pe siteurile altor tari vad ca medicii spun ca in cele mai multe cazuri atrofia exista unilaterala.ce imi recomandati?credeti ca exiata sanse ca bebelusul sa mosteneasca aceste probleme?ce ma sfatuiti sa fac?
0
02-11-2018, ora 13:29
Nicu Proto
Nu este medic/terapeut
Nicu Proto
Buna ziua,

Va rog daca mai stie cineva despre aceasta clinica "Fedorov Restore Vision Clinic" din Berlin, sa trimita pareri despre electrostimularea pentru glaucom: ----------*

Fratele meu are atrofie de nerv optic cauzata se pare de glaucom care a evoluat fara sa se depisteze tensiune intraoculara la niciun ochi, la niciun control, decat s-a constata o evolutie rapida de glaucom, desi are picaturi-Cosopt-3/zi, Xalatan-1/zi (se pune la cel putin 20 minute dupa Cosopt) si suplimente alimentare-Vedixin, Epinerv, Neurovert si altele pe care le ia alternativ

Multumim anticipat.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.