atrofie optica

30-12-2008
medine
Nu este medic/terapeut
medine
fetita mea de 1 an si 5 luni a fost diagnosticata cu atrofie optica, ceea ce-i impiedica dezvoltarea normala(inca nu merge), si nu se cunoaste cauza aparitiei bolii.poate orbii?care sunt efectele pe termen lung?as dorii sa stiu daca exista posibilitatea unei operatii
4 comentarii
0
15-01-2009, ora 09:33
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cred ca ar fi bine sa i se faca fetitei niste teste electrofiziologice pentru un diagnostic de certitudine si aprecierea obiectiva a functiei vizuale;De asemenea, un consult neurologic;Cand aveti aceste rezultate, mai putem vorbi despre prognostic; exista tratamente experimentale cu celule stem, dar nu la noi in tara( se fac astfel de tratamente in China); eu va pot recomanda un sirop cu vitamine din grupul B, de exemplu Pikovit sirop, 1 lingurita de 2 ori pe zi, 10 zile pe luna, a la longue; numai bine
0
21-01-2009, ora 16:42
alexavisan
Nu este medic/terapeut
alexavisan
Neaparat faceti investigatii. Cu cat ai repede cu atat mai bine. Efectele sunt dintre cele mai rele. Depinde de diagnosticul final si de tratamente. Eu am fost cu fiica mea si in stainatate pt tratament. mare lucru nu am realizat dar macar nu si-a pierdut si mai mult vederea.
0
21-01-2009, ora 23:43
medine
Nu este medic/terapeut
medine
va multumesc frumos pt raspunsuri.locuiesc in strainatate, la jumatatea lunii februarie voi primii rezultatele analizelor si sunt hotarata sa incerc si la alte clinici, am auzit ca in Istanbul este o clinica foarte renumita, "World Eye Hospital".D-na Alexa, ce varsta are fiica dumneavoastra si cum se simte acum?multa sanatate
0
15-02-2009, ora 20:29
alexavisan
Nu este medic/terapeut
alexavisan
Scuze pt intarzire. Fiica mea are acum 19 ani.iar de 18 ani ma lupt cu aceeasi problema ca si dvs. Atrofia este inoperabila iar tratamentele nu prea ajuta. Trebuia sa aveti multa rabdare, curaj si incredere in cel de sus. Fiica mea este mare acum.Se descurca mult mai bine decat in copilarie. Poarta ochelari de vedere dar si de soare (are si fotofobie). Altfel este un om normal, multi nici nu isi dau seama ca are probleme.Cu tratament si multe vitamine(mai ales sucuri naturale facute in casa.morcovi, mere, citrice) atrofia poate fi stopata. PS.Astept sa-mi spuneti rezultatele analizelor.Multa sanatate si incredere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: