Autofonie - cauze?

10-07-2012
CristinaPetrescu
Nu este medic/terapeut
CristinaPetrescu
Buna ziua,
Urmaresc de mult timp postarile pe pagina Romedic. M-am decis in sfarsit sa va scriu si eu cu o mica problema. De vreo trei luni, in urma unei raceli am ramas cu o o autofonie foarte neplacuta. Imi simt urechea infundata si imi aud vocea proprie. Autofonia apare cam la o ora dupa ce m-am trezit dimineata si dispare de cele mai multe ori dupa pranz, dupa ce am mancat. Aceasta neplacere o am deja de trei luni si am fost la toti medicii posibili. Am facut audiograma, impedanta si o tomografie a sinusurilor si totul pare in regula. Si totusi nu este, pentru ca aceasta neplacere persista. Acum ce am observat eu este ca am secretii toata vremea pe gat, destul de subtiri, dar existente si de multe ori am nasul putin infundat. Dimineata tusesc dar nu foarte productiv. Am crezut ca este o sinuzita dar in urma tomografiei se pare ca sinusurile sunt in regula. Am primit mai multe tratamente, cu antibiotice 5 zile, antialergice (aerinaze, claritin), impotriva inflamatiei (voltaren, nurofen) si am facut si aerosol cu ser fiziologic si cu cortizon. Si totusi nu pare problema sa se rezolve. Cateodata simt si dureri de scurta durata in ureche si in maxilar pe partea unde am autofonia. Tratamentul de acum consta in aerinaze, calciu cu magneziu si sinupret picaturi. Mentionez ca muncesc intr-o cladire etansa, cu aer conditionat, si am biroul chiar langa usa de la intrare. Aveti cumva o idee ce ar putea fi? Ar putea fi trompa lui eustache 'deschisa' chiar daca toate rezultatele au fost in regula? Ce as putea face?
Va multumesc foarte mult,
Cristina
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •