AVC cu criza comitiala

14-05-2008
AlexMama
Nu este medic/terapeut
AlexMama
Buna seara,
V-as ruga pentru un sfat.
Scriu aici pentru ca mamei i s-au intamplat urmatoarele:
- in urma cu 4 luni a facut un atac vascular cerebral ischemic in urma caruia a ramas cu o paralizie pe partea stanga
- acum doua zile a facut o criza urata (cateva minute avea ochii spre dreapta, gura inclestata, respiratie forte neregulata, convulsii din tot corpul). Doctorita de la salvare a catalogat-o drept criza comitiala.
Acest tip de criza am inteles ca este asociata cu epilepsia.
Am consulat doi doctori care au recomandat doua tratamente diferite si nu stiu pe care sa il aleg, poate ma puteti ajuta:
- Carbamazepina 1/2 dimineata + 1 seara (de un neurolog in varsta, cunostinta de familie)
- Convulex 300mg 1 dimineata + 1 seara (de la medicul neurolog care a avut-o in ingrijire la spital)
Va multumesc foarte mult in caz ca imi puteti da un sfat. Mama e mai in varsta (75 de ani) si urmeaza tratament in urma accidentului vascular cerebral:
- Plavix (anticoagulant) 1 pe zi
- Piracetam 2 pe zi
- Omez (pt stomac)
- Metoprolol (pt fibrilatiile de la inima) 1/2 de 2 ori pe zi
- Crestor
Multumesc inca odata.
2 comentarii
0
15-05-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Si carbamazepina si convulexul sint ambele eficiente pentru aceasta tulburare. Eu sint medic psihiatru, folosesc ambele medicamente pentru astfel de crize. Experienta mea este ca neurologii cu care colaboram prescriu in mare majoritate convulex, este un produs mai nou si cu rezultate foarte bune.
Multa sanatate mamei si dv.
0
16-05-2008, ora 00:00
AlexMama
Nu este medic/terapeut
AlexMama
Va multumesc foarte mult, o sa incercam cu Convulex:
- 150 mg dimineata
- 300 mg seara
Alex
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: