AVC cu pierderea constientei

04-02-2013
Dan Ioachim
Nu este medic/terapeut
Dan Ioachim
Bunica mea in varsta de 98 ani a suferit un AVC, initial doar cu afectiunea vorbirii, medicul a consultat-o, i-a recomandat doua tipuri de medicamente, pe care le-a si luat. Peste noapte situatia s-a agravat, cazand in stare de inconstienta in care se afla de doua zile. Raspunde la stimuli atat cu mainile cat si cu picioarele prin miscari care de fapt sugereaza stare de constienta. Pentru ca nu inghite, dar si indeparteaza de la gura lingurita sau seringa i-am administrat, fara consultul medicului medicamentele similare in stare injectabila, dar si o serie de vitamine - hidratare si hranire. Medicul este rezervat. Sa caut un altul? Ce altceva se poate face?
Multumesc!
1 comentarii
0
04-02-2013, ora 00:30
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
De obicei in astfel de cazuri medicii sunt rezervati pentru ca trebuie observata evolutia lor in functie de starea organismului, adica asa mi s-a explicat cand s-a intamplat si cu mama mea, avea 49 de ani, a suferit un AVC iar cand m-am dus sa vorbesc cu medicul imi tot zicea ca nu-mi poate da un verdict, deci era foarte rezervat in privinta sanselor de supravietuire.Din pacate spre dimineata m-a sunat sa-mi transmita decesul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: