AVC ISCHEMIC CAZATURA IN CAP, ETC

07-07-2015
Ovehd
Nu este medic/terapeut
Ovehd
Buna seara, am urmatoarea problema cu bunicul meu!
Bunicul meu are 67 de ani, nu este si nu a fost fumator/diabetic!
A cazut cam de la 1-2m in cap si umar a fost dus la spitalul de urgente din Craiova, Bunicul meu sa ridicat singur si s-a dus in curte, cazatura avand loc in gradita.
La Spitalul din Craiova i-au facut un tomograf, un domn doctor a spus ca ar fi nevoie de operatie la cap, nu ne-a justificat, si deodata sa retras cerand un elicopter cu care bunicul a fost transportat la Spitalul Arseni Bagdasar -Bucurest
Treaba sta astfel, bunicul meu nu a avut coloana rupta, cum s-a zis initial la Arseni Bagdasar!
Simptomele lui erau acestea:
Nu putea inghitii, orice manca voma, adica ii se intorcea in gat, de asemenea tusea si ii se strangea un fel de mucus in gat!
Se putea misca, era constient, vorbea, nu avea dureri de spate sau mai stiu eu.
I s-a facut Analiza Generala..aceea la abdomen, nu stiu exact, eu nu stiu exact termenii si toate analizele
Bun, la acea analiza nu stiu raspunsurile, i s-a bagat o camera si mi se pare ca nu a fost anesteziat, desii multi vor spune ca trebuie neaparat sau nu are cum
Fara raspuns concret
In noaptea de Luni spre Marti la ora 02:30 a facut un 'Preinfract' urmand sa aflu ca defapt a fost un AVC Ischemic, asta afland tot documentandu-ma de pe internet doarece domni doctori nu au spus cu precizie, nu i-au dat sanse ca va prinde dimineata..DESII SUPRAVIETUIESTE
Acum, treaba sta astfel,
Dupa 1 saptamana, bunicul meu se poate misca, adica misca mainile/picioarele se intoarce de pe o parte pe alta, nu poate vorbii, este legat de maini si de picioare deoarece se scoate de la aparate..
Cand punem mana pe el simte, ne priveste, se uita la noi, etc
Sa facut alt tomograf...nu se stiu raspunsuri
Deci, de la Craiova-Bucurest in total 3 Tomografuri, mi se pare ca si un RMN, Analiza aceea generala/abdominala cred ca se mai numeste, si Camera care i-a fost baga
Doctorii au spus ca nu ii pot face nimic daca nu au semne de imbunatatire, desii a deschis ochii si cele precizate mai sus.
Doctorii spun ca nu mai exista sanse de vindecare
Doctorii nu ne spun incotro sa ne orientam
Am spus ca dorim sa il mutam la Craiova la spital, au spus ca trebuie discutat cu Domnul Director al Spitalului la care dorim sa il mutam, eu stiam ca dansii trebuie sa ia legatura, nu familia!
Ce sa va mai zic..Nu Vorbeste, Dar tuseste, cum am spus si mai sus, de la internare tot tuseste..Nu mananca...Si E POSIBIL SA NU AUDA, asa mi-ar fi spus tatal meu...
I-am zis sa ii dea o foaie sa scrie, ma gandesc ca atat timp cat urmareste cu privirea membrii familiei si asistentele, inca este constient, desii tatal meu spune ca nu ar mai gandii :-?
Ce imi puteti spune? Mai astept si intrebari, ca altfel as putea scrie enorm de mult..
PS: Inima este sanatoasa si ii bate bine, asa au zis Domnii Doctori, sanse sa isi revina? Macar sa se miste 1 metru sa isi ia un pahar cu apa...si sa vorbeasca...sa fie constient...astept intrebari raspunsuri, sfaturi, Ar trebuii mutat la spitalul din Craiova ?
Cei de la Arseni Bagdasar spun ca nu au oxigen sa ii faca un al 4 lea tomograf..cred ca al 4lea este sau al 3 lea, chiar nu le mai stiu numarul, domnii ne tot amana si ne muta de la un doctor la altul spunand ca nu este de competenta lor, vreau un raspuns de la un medic sau cineva care chiar stie cum trebuie sa stea treaba:)
Si inca ceva, doctorii l-au lasat fara aparate, sau ma rog..i-au oprit oxigenul si a rezistat jumatate de zi sa respire, dupa care l-au connectat iar..nu cunosc termenii
3 comentarii
0
10-07-2015, ora 19:03
Ovehd
Nu este medic/terapeut
Ovehd
UP!
Bunicul meu are ochii deschisi, ne urmareste cu privirea, misca membrele, cateodata plange, si incearca sa rupa cateva cuvinte, dar nu poate vorbii/inghitii respira[prea mult]
Inainte de acest avc el a fost internat 1 saptamana si tot nu putea inghitii si ii se strangea un mucus in gat!
Un domn doctor a spus ca este in coma superficiala 21 de zile, dupa aceste zile are mai multe sanse de supravieturie, ce ziceti sa il aducem la Craiova, de unde il putem duce acasa in care nu se mai poate face nimic? Deoarece costa cam mult aducerea trupului in caz de deces de la Bucuresti!
0
11-07-2015, ora 00:06
Ovehd
Nu este medic/terapeut
Ovehd
Cineva?
0
23-07-2015, ora 18:39
Ovehd
Nu este medic/terapeut
Ovehd
in prezent bunicul meu nu poate vorbii/respira prea mult singur, nu poate inghitii, acum 1 saptamana i s-a introdus o supapa la gat, a fost deconectat de la aparate, doar oxigenul il mai are, a reusit sa mearga cativa pasi, priveste, intelege si se misca putin, Domnii doctori trebuiau sa il bage la un nou rmn acum 4 zile si nici pana in prezent nu l-au dus sa ii se faca RMN-ul, nu ne zic nimic, spun doar ca nu este de competenta dansilor desii nu doresc sa ni-l dea la alt spital...
Ce imi puteti spune despre simptomele pe care le are? Domnii doctori mai noi ne zic ca ar avea o tumoare, dar nu este sigur, de 3 saptamani de tot zic ca ba a facut un AVC Ischemic, ba unul hemoragic, iar acum ca ar avea tumoare...
Aveti idee ce am putea face?Ce ar putea provoca incapacitatea de vorbire/respirare/inghitere?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: