Avc ischemic subacut predominant braxial

07-09-2017
Denisa1892
Nu este medic/terapeut
Denisa1892
Buna ziua, va scriu pt a va consulta o intr o problema! Mama mea in varsta de 55 ani a suferit in urma cu 2 luni jumatate un avc ischemic cu hemipareza dreapta predominant brahial!
Era la serviciu, s a simtit ametita, durere de cap insa nu foarte puternica, colegii au hotarat sa sune la ambulanta. A fost transportata la spital unde i s a facut un CT, de unde a rezultat acest avc ischemic subacut! Vorbind cu doamna doctor de la spitalul de Neurochirurgie Craiova, mi s a zis ca a fost un avc usor, nefiindu i afectata vizibil nicio portiune a corpului! Insa tot atunci mi s a mai spus ca acest avc mama mea il facuse cu ceva timp in urma(neputand aprecia cu exactitate data) dar l-a dus pe picioare.
A stat 1 saptamana internata in spital, unde i s au facut perfuziile specifice, dupa care am plecat, recomandandu mi sa tina regim alimentar deoarece a avut colesterolul 244, fara stres si cat mai multa odihna, spunandu ne sa isi ia si concediu medical timp de 3 luni minim!
Tratamentul prescris de doamna doctor a fost asa:
dimineata sermion, betaserc, nootropil
la pranz: neuromultivit+nootropil
Seara: betaserc, aspenter.
Ulterior am fost si la un medic psihoatru care i a prescris un tratament de linistire cu XANAX 0, 25 + Coaxil.
Fiind foarte speriata de evenimentul petrecut am decis sa merg cu mama mea la un cardiolog unde i s a facut un doppler cardiac, unde a iesit o insuficienta mitrala usoara, fiindu i recomandat aspenter si i s a pus si un holter EKG, dupa care i s a recomandat dimineata o pastila de concor 0, 25.
Am facut si un doppler de carotide, unde ni s a spus ca vasele sunt foarte curate si din acest punct de vedere totul este ok, insa i s a descoperit o hipotiroidie.
Am fost si la un doppler vasccular la membrele inferioare, de unde a reiesit la unul din picioare ca zona este mai putin vascularizata, prescriindu i se un unguent si detralex capsule.
Urmand ca ultimele analize pe care le am facut sa fie cele de sange, facandule pe toate, cele de glanda au iesit foarte bune, colesterolul a scazut la 191, trigliceridele in limite normale, doar o lipsa usoara de calciu.
Mentionez faptul ca mama mea este hipotensiva, avand de regula tensiunea 9, 10 cu 6, 7, iar in ziua in care a ajuns la spital i a crescut tensiunea la 15 cu 11.
Au trecut 2 luni jumatate de la incident si am repetat si CT, pt a fii linistita, doamna doctor spunandu ne ca nu apare nicio agravare a starii si ca mai apare ca si o cicatrice.
Acum problema sta in felul urmator, mama mea este ok, rareori mai are ameteli, insa ce sfat ati putea sa imi dati in functie de ceea ce v-am spus ? Si daca este ok ca ea sa inceapa la 2 luni jumatate sa isi intre in mana, in sensul de a pleca sa isi desfasoare activitati singura si probleme de munca ?
1 comentarii
0
07-09-2017, ora 22:50
Denisa1892
Nu este medic/terapeut
Denisa1892
Ma poate ajuta cu un sfat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.