avortul fetal in trimestrul 2

05-04-2009
ioana190
Nu este medic/terapeut
ioana190
am citit multe despre avortul spontan dar nu stiu despre avortul in trimestrul 2. care sunt riscurile cum se manifesta, cum poate fi evitat?
5 comentarii
0
06-04-2009, ora 19:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Avortul spontan in trim. II de sarcina se manifesta prin durere, hemoragie, ameteli, puls marit, tensiune mica.Poate fi dat de traumatisme, efort fizic mare, stari emotionale puternice, afectiuni endocrine, boli genetice, , boli genitale, boli de sistem etc.. Este evitat prin inlaturarea factorilor externi ce pot dauna si controlul riguros a sarcinii.
0
21-02-2012, ora 17:35
adinutze
Nu este medic/terapeut
adinutze
as dori sa stiu mai multe despre inlaturarea factorilor externi ce pot dauna deoarece am avut si eu o sarcina oprita in evolutie la 18-20 saptamani, trebuia sa am 22. au fost doua pareri de aceea zic 18-20. inca nu am primit rezultatele investigatiilor si as dori sa stiu daca se poate face ceva pentru a evita pe viitor. multumesc
0
11-03-2012, ora 09:24
cristina 27
Nu este medic/terapeut
cristina 27
Buna ziua. Am si eu o intrebare sunt insarcinata in 7 saptamani iar in prima sarcina care am avut-o la 17 saptamani copilul a fost depistat cu hidrocefalie si am fost nevoita sa fac avort. Am facut dupa acea niste analize care nu au evidentiat sindrom genetic. Doctorul mi-a zis ca a fost un mare ghinion nu a fost dintr-o anumita cauza pur si simplu s-a intamplat.
Acum as vrea sa stiu daca e posibil sa patesc la fel ? nu mai pot, stau cu sufletul la gura pana in saptamana 12 cand o sa aflu va rog sa ma ajutati. Va multumesc
0
11-03-2012, ora 11:30
adinutze
Nu este medic/terapeut
adinutze
ai facut si analize pt infectii cu citomegalovirus, toxoplasma, listeria?
0
11-03-2012, ora 19:21
cristina 27
Nu este medic/terapeut
cristina 27
da toate analizele au iesit foarte bune mentionez ca acum iau acid folic, elevit si utrogestan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: