Bagajul de maternitate

14-03-2014
lucy14
Nu este medic/terapeut
lucy14
buna ziua, sunt insarcinata in 28 de saptamani si momentan locuiesc inafara tarii, aici spitalul nu asigura hainele pentru bebe... crede-ti ca e bine sa le cumpar dinainte ? multumesc frumos...
6 comentarii
0
14-03-2014, ora 17:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sarcina usoara-ti doresc.nastere la fel
eu n-am auzit ca-n RO sa se asigure hainute pt bebelas..
p.s.
stiu ca odata la o urgenta
ne-au trimis sa cumparam o fiola de algocalmin ca NICI AIA NU AVEA SPITALUL
o fi chiar asa, ca-n RO la maternitati sa se asigure hainute pt copii???????????????

parere:
DA, e bine sa le cumperi in cazul tau daca trebuie.
Nu te lua dupa superstitii
numai bine-ti doresc,
0
14-03-2014, ora 19:40
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Le cumperi, le speli si apoi le calci!
0
15-03-2014, ora 12:53
lucy14
Nu este medic/terapeut
lucy14
va multumescdin suflet, chiar m-ati incurajat, va urez multa sanatate
0
15-03-2014, ora 19:43
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cumparatul de haine sau obiecte pt viitorul copil nu este o problema dar unii oameni sunt mai superstitiosi din fire si de aici si babismele ca nu este bine sa cumperi inainte de nasterea copilului.
In alte tari camera copilului si hainute ori jucarii sunt cumparate si amenajate din momentul cand este sigura sarcina, dar mintea umana cauta un motiv atunci cand se intampla ceva si in loc sa incerci sa gasesti solutii cauti motivul pt care sa intamplat.
Eu nam auzit sa se ofere haimute in spital.
1
17-03-2014, ora 08:50
lucy14
Nu este medic/terapeut
lucy14
Buna ziua, va multumesc frumospentru sfaturi, acum 12 ani am nascut o fetita in Romania si atunci nu aveam voie sa aducem ceva pentru noii-nascuti (haine, scutece), decat pampers, iar in afara tarii asa cum spune-ti trebuie sa le procure tu pe toate, dar la mine a intervenit si superstitia si aveam nevoie de o convingere ca trebuie sa elimin orice din gandul meu..
Va multumesc tare mult pentru sfaturi, deja am inceput a cumpara hainute si tetine...
Multa sanatate va urez !
0
17-03-2014, ora 17:27
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EU am cumparat inainte de nastere pempersi, scutece absorbante, ulei de corp, pudra de talk, portbebe, patut, paturi, scutece cam tot INAFARA DE HAINUTE PT CA AM LUAT DOAR UN RAND, pt ca si dupa nastere sunt foarte multe cheltuieli si multe de cumparat si stii cum este noi bartbatii nu ne pricepem la fel de bine ca voi la asta si asa ce am cumparat inainte le-am cumparat impreuna cu sotia si " copilul"'.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul