baiat de 16 ani dependent de calculator

11-04-2011
codruta72
Nu este medic/terapeut
codruta72
Am un baiat are 16 si jumatate nu mai stiu ce sa fac cu el, cum sa procedez, toata ziua si noaptea sta pe calculator se joaca, jocuri cu alti colegi, mai si invata intre timp (nu are note mici, peste 7 media) dar pe mine ce ma nelinisteste este fapul ca am incercat sa inchid internetul si el urla, am impresia ca este in stare sa faca"moarte de om" pentru jocul lui.Nu mai stiu cum s aprocedez cu el.Vorbeste urit, imi spune ca nu vrea sa devina "catelul nostru".
5 comentarii
0
11-04-2011, ora 01:29
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Dorinta de independenta este foarta mare in cadrul adolescentilor
va recomand sa mergeti la psiholog si dvs si baiatul
Este o problema de relatie si de negociere
0
11-04-2011, ora 09:10
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,
mamica draga,
NU te ingrijora si eu, si altii..multi, am trecut cu copiii prin aceste faze...
cand isi vor gasi si alte ocupatii (eu am incercat cu FRUMOSUL sa le propun: inot, sala de sport, sa-si invite prietenii la noi...doar asa va "uita"..vb. vine..de acest viciu-calculatorul..si hai sa recunoastem..cam multi il avem..)...
Important:
-nu-l mai certa, incearca sa-i afli prietenii, sa-i spui ca ar fii bine sa-i cheme acasa, fa-le praji...lasa-i sa asculte muzica: multa si daca vor si cu boxele la maxim...e varsta..
NU stiu daca e bine sau nu,
eu asa am procedat,
m-am prefacut ca-i inteleg, ca sa-i apropii, uneori chiar ma faceam ca-s si eu interesata de-o melodie (sincer..niciincotro, melodia)...dar,
doream sa-l vad ce si cum si cu cine socializeaza...mai nou..si pe facebook-ul asta..
Vei vedea ca, asa il "castigi"...si-ti va spune mai multe..
Crezi ca eu nu am trecut prin aceste faze/?
crezi ca altii, crezi ca multi nu au /nu sunt chiar acum care, citesc ce-ai scris si se gandesc:"of, chiar asa e si copilul meu"..?
Roaga-te pt.el, pt.familia voastra si..SIGUR va fii bine..
DOAR tu...(lasa-i) impresia ca esti alaturi de el si..NU te deranjeaza..NIMIC..
EU nu i-am dus nici la psiholog, nici la psihiatru...am citit mult despre aceasta problema pe net,
am discutat cu alte mamici, m-au invatat..
si uite..
sunt..si casatoriti si..un copil..inca, mai sunt alaturi de el cand, ca si tine...mai sta n ore pe net...
Ma repet: CEARTA nu-i o solutie...
Sanatate si s-auzim de bine!
O zi buna..
mai multe-ti voi scrie pe e-mailul tau..
0
11-04-2011, ora 09:25
codruta72
Nu este medic/terapeut
codruta72
Va multumesc foarte mult pentru sugestiile dumneavoastra, dar credeti-ma am incercat si asa, i-am propus ca voi da bani la sfirsit de saptamina sa mearga in oras, film, discoteca cu conditia sa inchida calculatorul la ora 1 noaptea!
Banii i-a primit dar de cuvint s-a tinut numai o saptamina.I-am dat bani de sala de sport, tot cu conditia sa mai lase calculatorul.A facut fotbal 8 ani si s-a lasat.Nu mai stiu efectiv cum sa procedez cu el.Va multumesc inca odata.Am fost si la psiholog.
0
11-04-2011, ora 13:17
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Mersul la psiholog trebuie sa fie constant o data sau de doua ori pe saptamana care aiba rezultate
0
11-04-2011, ora 13:55
codruta72
Nu este medic/terapeut
codruta72
A fost acum 2 ani, de 2 ori pe saptamina, pana doamna psiholog mi-a spus ca nu este cazul sa mai mearga.Dar de anul trecut nu vrea sa mai mearga, mi-a spus ca nu are rost.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul